Жахи у дорозі на чужих чекають

Село нижніх людей

Був собі сісадмін та вирішив він поїхати в гості до когось машиною. Їхати було далеко, і він вирішив узяти знайомого, щоб мінятися за кермом.

То вони собі сіли та поїхали. То їдуть, їдуть, та вирішили огірків тому знайомому купити. То пригальмували, там при дорозі собі село якесь. Люди, корова чорна йде вулицею, прапор український на сільраді, дитина незрозуміла, футболка, шорти, волосся не довге і не коротке, м’ячиком грається. Купили вони огірків, ще й дешево, а знайомий візьми та спитай у когось:

- А ми правильно на Полтаву звертаємо?

Дядько на нього як витріщиться! І каже:

- Куди?!

Сісадмін починає пояснювати, що вони вперше так їдуть та їм треба до Полтави.

Дядько ще більше здивувався. І каже:

- А нема такого міста - Полтава.

І дитина м’ячика кинула та ближче підходить. І облизується.

Вони як рвонули до машини! Мало корову не задавили.

Вилетіли на дорогу, несуться кудись, поки їх даїшник не зупинив, з превеликими матюками.

Бо неслися вони під двісті кілометрів на дорозі, яку ремонтували. Злупив він з них великий штраф, потицяв під ніс радаром, примусив в трубочку дмухати, щоб перевірити, чи вони тверезі.

А вони тверезі. І розказують йому про село, де не знають, що таке Полтава. Показали йому огірки в відрі - а там гнила голова овеча, по ній хробаки повзають. Даїшник чхнув, плюнув та й каже:

- На Полтаву вам ліворуч звертати. А село те таке, що там не звичайні люди живуть, а нижні. Ті, що до Потопу жили. І добре, що ви тих огірків самі не поїли чи до них в гості не пішли. А то отут не перший раз кістки потрощені знаходять. А зловити їх не можна, вони зразу донизу тікають, якщо що.

Вовкулака

Вівці верещали, збившись у купу, але з кошари не було виходу, і вовк неспішно рвав глотку то однієї, то іншої. Але в перелякане мекання вплелося тихе ляпання босих ніг. Вовк нашорошив вуха, неквапливо відійшов від останнього, сорок шостого трупа і сів. Пастух повозився з засувом і застиг на порозі - діра в даху і усі сорок шість породистих тонкорунних панських овець загризені. Вовк рвонув з місця, понісся до курного шляху, обганяючи крики і поспішний постріл зі старого штуцера йому вслід, тернувшись чалим боком об пастуха, йдучи в степ, розчинившись в світлій літньої ночі.

Урядник невдоволено крутився на м'якому сидінні нетичанки, крутив головою на всі боки і лютував на свою долю - в селі немає ніяких крадіжок у купців-мільйонників, ні прийомів у статських радників, ні сивочолих генералів-аферистів. І, головне, - занадто далеко від будинку, занадто жарко, зелено, пил, замість хат сірих рублених - хати-мазанки білені, стріхи солом'яні. І чужий говір, чужі люди, навіть церкви не такі - купола золотом криті.

І тільки тим мужички схожі, що теж недобре дивляться, теж не проти поміщика підпалити темної ніченьки.

І хоч і посміхається симпатична пейзаночка, та очі у неї чорні, чаклунські, як в тій старій, майже незрозумілій пісні. І дитятко біля огорожі дивної, плетеної, стоїть, дивиться. Невідривно дивиться. Кури розквоктались - дощ буде або гроза. А, загортаємо сюди - тут дільниця і палісадник з красивими помаранчевими квітами. І видно широку дорогу, шлях по-місцевому, і по цій дорозі плететься якийсь мужик з коритом в обнімку. Тут недавно ярмарок була, ось і прикупив в будинок потрібного. Тиша, гладь і сонна благодать. Але він тут же не дачу знімає. Що може бути на думці у місцевих, крім потрав чужих городів чужою худобою? Іновірців, тубільців тут немає, засланців теж немає. Але все одно було важко на душі.

І в першу ж ніч під чужими здоровенними зірками, задушливу літню ніч, урядник краєм ока побачив рух біля хати. Бомбіст, чи що? Але біля хати, перед віконцем стояла велика собака і дивилася в упор. І, ніби зрозумівши, що людина за віконцем побачила, легко перемахнула через тин і понеслася. А вранці сліди в пилюці були схожими, але зовсім не собачими - трохи щільніше збиті пальці, докупи, кігті всередину і розміром завширшки з дві долоні. То не собака. Вовчище. Ось тобі і село мирне, обжите. Добре ще, що в вікно не заліз. А місцеві кажуть, що вовки, вони, звичайно, трошки є, двоє або троє в лісі підвивають на місяць, але не такі здорові. І вовк б собаку задер, а собака - ось, хвостом крутить, сподівається на свою миску кісток. І вже сопе тутешній поміщик, запрошує нове начальство в гості. Дочки у нього хоч немає?

Дочка у поміщика була, і навіть не одна, а цілих три. Усі - давно і щасливо заміжні. І за обідом і наливочкою розмова йшла про мирні і місцеві речі - врожаї вишень, жерделек, черешень і бубликах, які тут були м'якими і величезними. А ось під чай з варенням поміщик заговорив про дивні напади на худобу. Занадто ця тварюка розумна для простого звіра. Ніби знає, де і у кого скотина пастися буде або як краще хлів відкрити. Звичайно, хлопи базікають щось про Юр'єв День, Зеленого Юрія, коли нечиста сила біснується і вовкам вказівки на цілий рік даються. Але свято давно пройшло. Чийсь злий жарт з метою розорити і перекупити? Цілком можливо, тільки ось спосіб дивний.

Урядник неспішно пішов до себе, гикаючи від занадто рясного обіду. Поміщик не мисливець, от тому й не знає, що вовка повністю не приручити. Мабуть, помісь з великим собакою. Але звір діє з людської допомогою, це точно. І непогано б хлібосольному господареві попитати свою прислугу: пастухів, конюхів, скотарів. Вони можуть знати щось ще.

Але скотарі тільки лаяли звірюгу нехорошими словами, конюхи говорили, що розумний вовк табун стороною обійде, щоб копитом по голові не отримати, а пастухи хрестилися і плювалися. Що відомо для початку: це досить великий звір, одинак, добре знає людей і не чіпає їх. Може, з зоопарку втік? Але в тутешніх краях не було ні звіринця, ні цирку, ні тим більше - пана Дурова, якому під силу так видресувати звіра .. А, за словами поміщика, звір легко обходив капкани і пастки. Якби тут хтось тримав зграю, то він би зміг допомогти або навіть бути причиною - раптом ця помісь у нього з псарні втекла? Може, якийсь відставний поручик або колишній поліцейський. І десь, на самому краєчку думок переверталося те, чого не може бути, тому що не буває такого. Хіба що в творах пана Гоголя зустрічається.

Полюванням в тутешніх краях захоплювався добрий друг поміщика К-ського, тихий дідок поміщик М-ський. Він іноді міг побродити і постріляти качок, в компанії двох лягавих собак. І він теж не захоплювався схрещуванням вовка з собакою. Не було тут таких витівників зроду. Але після половини графинчика вишневої наливки М-ський сказав вголос те, що перевалювалося в голові.

- Це не звір лісовий, а людина в вовка перекидається. Тут про таких казки розповідають.

- Воля ваша, але бути того не може.

- Ви людина молода, і до того ж не з цих місць, - М-ський в черговий раз наповнив чарочки чудовою червоною вологою, - а я таке вже бачив. Але не вчора, а багато років тому.

Урядник ще не сп'янів настільки, щоб повірити, але в цьому було щось логічне.

- Але це створення можна вистежити. Є один спосіб, важкий та кропіткий.

- І як же? - а ось це вже цікаво.

- Зараз не час говорити про це, молодий чоловіче, - М-ський показав вузлуватим, спухлим пальцем за вікно, - сонце сідає, він може вийти на полювання за кращою дичиною.

Наступного ранку урядник прокинувся з невимовним головним болем і з невиразним відчуттям, що він вчора щось забув зробити. Добре ще, що шашку в гостях не забув. І так кучер поглядає скоса, посміхається. Хоч у нього питай, як доїхали. Краще не треба.

- Шо це ви, ваше благородіє, вчора говорили, що знаєте, як цього вовка спіймати?

Він таке казав ?! Урядник прокляв підступну наливку ще раз.

Але зайвих свідків на вулиці не було, кури не беруться до уваги.

- Може, і знаю, а може і ні. Такі речі краще не говорити до пори.

Кучер не відповів.

Минуло кілька днів. Урядник розігнав сімейну сварку між свекрухою та невісткою, ледь не дістав при цьому кочергою сам, вислухав дві скарги шинкаря на поганий виторг і ґрунтовно призабув ту розмову. Але в один ранній ранок, тільки-тільки корів вигнали, до урядника прибіг козачок із запрошенням і маленькою записочкою в ньому від М-ського. У записочці значилося «Я знайшов засіб».

Засіб виявився невеликим рудим цуциком з закрученим хвостом.

- Це шукач? - урядник бачив, що таке дрібне створіння з вовком не впорається.

- Ярчук, гончак Святого Юрія.

Урядник мовчки взяв цуцика на повідець.

Перевертня шукати слід було так: на кого ярчук гавкне, той і ріже худобу ночами. М-ський запевняв, що це найвірніший спосіб.

Увечері селяни витріщались на начальство з собакою, але мовчали. Собака теж мовчала, в третій раз обходячи двори, а урядник уже починав вважати себе круглим дурнем.

З-за хати вийшла смугаста кішка тітки Явдохи і негайно роздулася вдвічі при вигляді собаки. Ярчук сховався за урядником і гавкнув тоненьким голосочком.

М-ський був дуже здивований таким результатом. Але і сам урядник дізнався дещо від власного ж кучера, і це впізнане не давало йому спокою. За словами селянина Пилипенко, він же кучер, ярчук - це не гончак Святого Юрія. Ярчук - це така особлива собака, дев'яте щеня, яке саме народився від дев'ятого цуценяти у виводку. Ярчук шукає відьом, і ось цю знайшов прекрасно. Ну і що, що кішка? Ніхто ніколи не бачив і кішку, і її господиню одночасно, Явдоха не старішає, щороку ходить на прощу аж в самий Київ і по неділях з церкви не вилазить. Вона справжня відьма! А гончак Святого Юрія - це і є вовк.

Якщо Пилипенко не обманює, то тут має місце непорозуміння. А ось якщо бреше, то це вже обмова сусідки, яка прибила його підсвинка на своєму городі. Поліном, позавчора.

А вовк гуляв по окрузі і різав худобу, як заведений. Два рази на тиждень, точно і розмірено, як годинник-цибулина самого урядника. Кучер безтурботно поділився і своїми міркуваннями, мовляв, то таки ж не простий вовк, а вовкулака. Тільки незрозуміло - роблений він чи роджений? Цього не вистачало! Вони що, плодяться? М-ський після невдачі з ярчуком в гості більше не запрошував. Тим краще.

Але через дві сімейні сварки і одну неприємність з коновалом Миколою , урядник уже приготувався вислуховувати чергові скарги на вовка, коли до нього в дільницю вбігла якась жінка. Дуже перелякана жінка. Чоловік у неї пропав, днів п'ять вже вдома не ночує. Не просто жінка, а дружина Пилипенка. Він приблизно тоді ж, днів п'ять тому, хотів купити корову і навіть за нею пішов. Вовк його з'їв, чи що? І що значить «ви ж його раніше з собою брали, так він завжди вранці додому приходив»? Нікого урядник вночі нікуди не брав, він вночі спить, як всі люди. Та й вовк вже з тиждень не нападав.

Все аж занадто сходиться. Чи може це бути правдою? Пилипенко занадто багато знав про цих перевертнів, як вони там називаються. І вовк жодного разу не зачепив тутешню худобу. Але куди ж він подівся? Корова й справді захворіла і померла, а ярмарок був недалеко. Начебто і немає тут розбійничків, а пошукати по ярах не заважає. Озброївшись сміт-весоном, з якого за всю службу довелося стріляти всього чотири рази, лопатою і мішком, урядник пішов кликати коновала. Микола чоловік фізично сильний, раптом нести знадобиться? Та й небіжчик, якщо такого виявимо, теж не пір'їнка. Але для протоколу слід було обійти куму і шинок - раптом Пилипенко вирішив замість покупки корови зайнятися скандалом або розпустою? Але в шинку були тільки шинкар і дві дохлі мухи на столі. І він Пилипенка так з тиждень не бачив. Кума Варвара негайно поскаржилася на що проходили третього дня бурсаків, ті звели у неї курку, але кума теж зустрічала давно.

Є зачіпка! Бурсаки недалеко пішли, у о. Григорія синок на канікули додому з Полтави приїхав. Він і на ярмарку був, міг щось побачити.

Бурсак глитав домашні вареники і купався в променях батьківського розчулення. Побачивши урядника він ледь не вдавився, але дещо важливе повідомив:

- Так, бачив. Він на ярмарок йшов, ще мені розповідав, що у нього з коровою сталося.

Значить, треба шукати по ярах і балках. Якщо всі кажуть саме те, що чоловік ішов на ярмарок і навіть говорив, за чим, вірніше, за ким, то справа пахне вбивством. Або це обман, перевертень перетворився на звіра і чекає, поки обід сам до нього прийде? А як вбити перевертня, вовка, звичайного, хоч і великого звіра?

За роздумами урядник і коновал прочесали два яри і наближалися до Гадючої Балки, де в достатку водилися гадюки і росла шипшина. І. хоч нічний дощ і змив вчорашній пил, урядник помітив дві хоч і обпливли, але глибокі ямки біля кущів, ніби хтось стояв. І синій клаптик тканини на шипах, дороге сукно. Хтось ліз в кущі. Урядник згадав чорта і поліз в колючі кущі сам.

Ну от, зі спини - так начебто Пилипенко. Не п'яний, тому що мертвий, та не пограбований, тому що в чоботях. Урядник згадав чорта ще раз і крикнув Миколі, щоб допомагав витягати тіло.

А ось навзнак Пилипенко не виглядав так безневинно - розпанахана грудна клітка. По шматкам блідої, безкровної плоті і жовтих кісток діловито повзають голодні мурашки. Миколу від такого видовища вивернуло собі на ноги. Він був не звичний до виду насильницької смерті.

А ось урядник оглянув тіло ще раз і надовго задумався. Виходило, що Пилипенко до ярмарку не дійшов, тіло не сильно розклалося, такі трупні плями, які не зникають при натисканні, бувають через дві-три доби після смерті, і вже пройшло трупне задубіння. Гірше того, в чоботях, в правом, якщо точніше, знайшлися ті самі два рублі. Таки вбивство, та ще й таким способом, щоб вже й не встав. Урядник глянув в рану уважніше - серед землі, шматків легенів, шкіри, сорочки і кісток поблискували сіро-сині шматочки свинцю. Схоже на шріт.

Укупі з синім клаптиком сукна, це давало ґрунт для певних підозр. І насторожувало те, що і вбитий, і підозрюваний знали про перевертнів. Може, тому і дробовик, щоб відразу. Тому і нападу на худобу припинилися. Але якщо М-ський так багато знав про перевертнів, то він повинен і знати, як їх приборкати. А то вбив людину і думає, що це йому зійде з рук.

А дружину Пилипенка шкода, троє дітей та ще й саме та тітка Явдоха в сусідках. А ще ж треба ховати, рибу для поминок смажити, млинці пекти, кисіль ставити. А сидіти біля покійника було неприємно - раптом встане? Хоча, начебто і не повинен. За словами місцевих бабусь, тільки упирі встають і відьмаки.

Похорон як похорон, ну шапку в труну поклали, ну в усі нове небіжчик одягнений. Священик ще попереду всіх на коні їхав. І тітка Явдоха тут як тут, стежить, щоб все як положено було. А дружина не голосить, не плаче. Дивиться тільки. Недобро.

На превеликий подив урядника, ні млинців, ні риби, ні киселю на поминальному столі не стояло. Зате стояли вареники і каша-кутя, з медом і маком.

А тепер, коли віддзвонили по душі, та пом'янули, та на хресті написали «раб Божий Гнат», то прийшла пора нанести один візит.

Пусто у М-ського в маєтку, темно в кімнаті, вікна зашторені, хоч і день білий на дворі. І душно, ніби місяць вікна не відкривали. Запашок чути: мокра собака, пил та аніс. Але собак в кімнаті немає, тільки сам господар за столом сидить, в бекеші простреленій.

- А, знайшли все-таки, - М-ський не дивувався, не лякався і не заперечував. Байдуже так говорив.

- Навіщо ви це зробили? Хіба не можна було взяти грошима за худобу?

- Молодий чоловіче, ви ж архангелогородець? Нічого тут не знаєте і ще більше не розумієте.

- Я розумію, що вам, пане, загрожує каторга. І ви ж ввели в оману мене з ярчуком, нічого він не гончак Святого Юрія. Це вовка так називають.

- Або вовкулаку. Адже ви не знали цього? І різниці між родженим і робленим вовкулакою теж не знаєте.

- Я знаю, що ви застрелили з дробовика селянина Пилипенко Гната, сорока років народження, православного віросповідання.

- І родженого вовкулаки, його мати бачила вовка, коли була вагітною.

- Ви арештовані, - наскільки урядник міг бачити, підозрюваний був беззбройний.

- А роблений вовкулака перетворюється на вовка через чаклунство і бігає вовком певний час, підкоряючись чаклунові. Роджений вовкулака перетворюється на вовка протягом усього життя, коли захоче. Вночі. І якщо проллє людську кров, в подобі звіра, то людиною йому вже не стати. Мені шістдесят три роки, молодий чоловіче. У мене хворий шлунок, поганий зір і ревматизм. А Пилипенко був набагато молодшим, він міг би мені зашкодити.

Ось тут урядник і зрозумів, від кого так тхне мокрою собакою, незважаючи на суху погоду. Зрозумів, що не встигне ні покликати на допомогу - нікого немає, крім них двох, і віконниці товсті, ні розстебнути кобуру - синя бекеша і штани зі штрипками рвалися по всіх швах відразу, сповзали на підлогу ганчірками. Сірий вовк був за крок і з пащі, повної жовтих гострих зубів, у нього тхнуло гнилим м'ясом і анісовою настоянкою для шлунку. Пальці ковзали по рубчастому руків'ї револьвера, не могли вхопити як слід.

А ніжне людське горло, трохи захищене сукном мундира, так славно і солодко хрумтить на зубах.

Літня практика

Автобус задеренчав останній раз і нарешті став. З просмерділого бензином салону вивалилося шість очманілих студентів-практикантів і тяжко сопучий керівник експедиції. Все як завжди - копати скіфів. Або сарматів. Або масагетів. Керівник експедиції хижо подивився на щебінку дороги, строкату купу рюкзаків, білий вихлоп старого ЛАЗу. Літо! Життя!

Студенти стояли поруч зі своїми рюкзаками, курили, жадібно затягуючись. До натренованих вух керівника експедиції долетіли три ненависних слова.

- Якщо я ще раз почую від кого-небудь з вас «скарб батька Махна», то у цієї людини не буде практики. І перездавати ця людина буде Кондратьєву.

Олеся затряслася усіма фенечками. І навіщо її батьки пропхнули дитину саме сюди? Можна б було подати документи до Поплавського, або в Драгоманова, а не гніздитися на його лисій голові. Пилюка, черепки, миші, гадюки, кукурудзянка з бурячанкою, теоретична бійка з місцевою молоддю. Що тут забула людина, яка навіть ні разу не відпочивала в селі?

Студенти довгим ланцюжком потягнулися услід за своїм пузатим ватажком до місця розкопок, воно ж базовий табір практики. Спочатку - ставимо намети, облаштовуємося, звикаємо до похідного життя, а копати вже завтра будемо. Босоніж в кущі ходити теж небажано - їжачки. Милі малятки-трупоїдики А рани від їх голок заживають довго.

І - нерухома фігура на пагорбі, навпроти табору. Занадто висока, неприродньо згорблена. П'ять секунд по тому фігура перетворилася в велосипедиста, який все-таки розвернувся і поїхав собі у своїх справах.

А після облаштування табору, коли збирали дрова на багаття, довготелесий Іванчук вліз на пагорб і злетів звідти кулею: сліди від велосипедних шин були односторонні, ніби вершник зіткався з повітря разом зі своїм транспортним засобом.

А потім потекли важкі й спекотні дні копання в щільній глибокій землі та малозначних знахідок в цій самій землі: гільза, шматок зеленого пляшкового скла, живий кріт, який швидко поповз кудись углиб, три коров'ячі кістки та одна шестерня з латуні.

Чотири дні з двадцяти восьми вже пройшли, сповнені пилюки, нелюдськи нудні, спекотні Магнітола Олесі справно повідомляла мляві літні новини, про температуру води в Дніпрі, Чорному та Азовському морях, ціни на бензин і інші події з великого світу. Хіба що керівник практики не втрачав надії в незрозумілому очікуванні - чи то знахідки сердолікового намиста, то чи когось ще.

Іванчук пару раз навідувався до сусідньої Камишівки, за батарейками і сигаретами, і, знічев'я, придивлявся до велосипедів місцевих. Китайщина, звичайно, але зате недорого. Не те, що у нього - спортивний, за п'ять тисяч куплений, чекає господаря вдома.. Але у місцевих переважали зелені та червоні велосипеди, а той, на пагорбі, був чорним. Чорно-синій, чорно-фіолетовий - взагалі похмурого забарвлення. А розпитувати - якось навіть нерозумно. Сліди вже давно вітром здуло. Або просто земля тверда була, а сам студент неуважно дивився. Але Іванчук на зір ніколи не скаржився і чітко пам'ятав, що сліди від велосипедиста були саме такими, якими були.

Іванчук пішов швидше - скоро обід, а після обіду можна цілу годину нічого не робити, просто лежати в вигорілій траві та дихати свіжим повітрям. Але біля намету керівника стояв битий життям чорний велосипед з двома багажниками, а з-за намету, мало не обійнявшись, виходили керівник Іван Карпович і якийсь тип, з цигаркою в зубах.

І виглядав цей тип не благопристойно. Зовсім не благопристойно. Хоч і низенький, з Олесю заввишки, а плечі широченні, і пика від засмаги майже чорна, і патли майже до плечей. Неприємна людина. Іванчук зупинився подивитися, як незрозумілий гість зростом метр шістдесят буде влазити на своє височезне чорне убоїще незрозуміло якої фірми. Але тип вхопився за кермо і легко сів у сідло. Тепер Іванчук зауважив, що багажники забиті пакетами з різними додатками для худоби.

- Я його давно знаю, - сказав Іван Карпович, - він з Камишівки, заїхав в гості.

Решта майбутні археологи радісно потрошили руду курку під акомпанемент стогонів Олесі: «Ви нелюди! Я її не для того купила!» Але замість того, щоб нестися, руда годину назад заплуталася в прив'язі та до моменту повернення з розкопок вже і не дихала. На обід вже варився курячий супчик!

А на наступний день в розкопі знайшлась яскрава, помаранчево-червона, класична сердолікова намистина. Ще не пектораль, але теж вже щось. І навіть батарейки не здохли через годину роботи магнітоли. Дві удачі в один день або просто в сільмазі знайшлися нові батарейки? Тільки ось круглий, пухкий, мізантропічний Кузьмук, який не копав, а реєстрував всі викопане та очищав його пензликом, згадав одну дивну річ: Камишівка вже років сто, не менш, славилася низьким числом втрат у порівнянні з сусідніми селами. Природна смертність - звичайна, тривалість життя - звичайна, але насильницьких смертей було менше. Дивна закономірність починалася десь зі скасування кріпосного права, плюс-мінус рік і тривала до цього дня. Притому, що жителі села пацифізмом не відрізнялися, скоріше навпаки. Кузьмук справу знає, у нього в родині три покоління архівістів і він - четверте.

Але розкопок це не стосувалося. Бронзовий перстень, пара бляшок з характерною для цих місць напівабстрактною ікластою мордою та головою Горгони. Вельми непогано.

І погода приємна, навіть дощик пішов, пилюку трохи прибив. Тільки ось Іванчук вночі чув якісь підозрілі звуки, і це були явно не їжачки. Ніби ходить хтось. А хто - не видно. Скіфи за перснем приходили, чи що? І звуки чули всі, а ось слідів не було. Перстень, втім, лежав у наметі керівника і зі своєї коробочки не зникав.

До того ж Олесі почали снитися кошмари, які будили весь табір. Три серії диких криків з намету за ніч. І кошмари були не пов'язаними між собою - то будинок завалився, то газ вибухнув, то маршрутка влетіла в цементовоз.

Степ шелестів під вітром, млів під місяцем, як і тисячу років тому, не звертаючи уваги на копошіння людей. А ось Іванчук дивився в темряву і думав над тим, що при сонячному світлі в голову не приходило. Тому що не буває такого! От не буває, і все. Але обривки прочитаних книг, сцени переглянутих фільмів, тьмяне місячне світло і шурхіт трави під вітром стверджували зовсім інше. І ще одне питання крутилось в мозку практиканта - скільки треба знати людину, щоб сказати «я його давно знаю»? І якщо знаєш людину, то треба б її й представити. І що може зв'язувати поважного професора і нестриженого сільського жителя? Ніч послужливо підказувала такі варіанти, про які зазвичай повідомляють в розділі «Кримінал». Зірки дивилися немигтюче, як пси на перехрестях. Пси Гекати, якій античні поети не складали гімнів і од.

В яблучко! Колись Трьохлику греки-колоністи шанували звідси - і до Криму, включаючи Кубань. І ще одного шанували тут, без обличчя, без імені. Бог-меч. Старий скіфський бог. У якийсь художній книзі його називали Ареєм або ще якось, а більш серйозні джерела не називали імені. І зараз студенту стало моторошно - шанували раніше, але хто сказав, що вони кудись поділися? І те, що місцеві не чіпають, не лізуть в табір, навіть не просять закурити зайвий раз - теж дивно. Ось так - здрастє-здрастє, почому молоко і більше ніякого інтересу. Ніби не цікаво їм, що за люди такі приїхали та в землі зубними щітками риються. Нерозумно навіть, як в тих фільмах про занедбані містечка з маніяками-людоїдами. Але хіба не складалися події в паскудний ланцюжок - спочатку змінюється викладач, потім в групу приходить Олеся. Олеся, прізвище якої ніхто не міг розібрати - Гаврилюк? Гаврисюк? Олеся, про яку не можна було пробити інформацію по всяких базах телефонів. Ні родичів, ні адреси, ні імені, ні школи, де вона раніше вчилася. Ні номера паспорта! Людина поруч стоїть, а її ніби як і немає. Навіть в заліковці незрозуміло що написано. І про себе взагалі нічого не говорить, так, «я булочки з корицею не люблю». А тепер ще й місце практики змінилося - повинні були під Полтаву їхати, а не сюди, де до міста їхати і їхати. Для чого? Загадки, загадки, одна іншої незрозуміліше. А вночі спати треба, а не загадки відгадувати.

Ранок був приємно прохолодним. Вдалині брели корови, і їхав з гостей чийсь кум, торохтів мотоциклом. Мотоцикл виписував дикі кренделі та дивом не падав. А на кургані годинним стирчав вчорашній знайомий викладача і жестами показував мотоциклістові чи команду «спалах справа», чи поворот на головну дорогу. Мотоцикл радісно заглух на повороті. Вже звичне видовище. Зараз ще штовхати до будинку свій агрегат буде, як і минулого разу. А той, вчорашній, став спускатися з пагорба, до табору, ніби щось хотів запитати. Не доходячи пари кроків, розвернувся і почимчикував назад. Тінь мішком лежала у нього за спиною. З іншого боку кургану назустріч йому вийшла невелика фігурка. Олеся? Панамка точно її, синя, джинсова. Але навіщо Олесі з раннього ранку ця людина? Він же нічого не продає. За спиною кашлянув викладач і Іванчук згадав, що вчора забув в розкопі майже нову лопату. Хоч би їй ніхто за ніч ноги не приробив. Але лопата собі лежала, як в магазині. І біля неї стояв цей, шкірив зуби, ніби йому анекдот розповіли непристойний.

- Не знайшли?

- Чого не знайшли? - Іванчук не очікував питання.

- Ну це, на шию яке.

- Тут була, судячи з усього, грецька колонія. Вони пекторалі не носили, - встряв Іван Карпович.

- А що носили? - цей чи цікавився, чи знущався.

- У свята - хітони, туніки, спідниці. А тканина стільки не живе.

- А тут не греки були, тут німці були, - знайомий просто млів від своїх знань.

- Німці поки що до археології не належать, мало були, - педантично поправив викладач, - та й що цінного з них взяти?

- М'ясорубку! - знайомий посміхнувся ще ширше. І став ще неприємніше.

- А в археологічно-історичному сенсі з них можна було взяти дулю, і ми всі це знаємо.

Іванчука пересмикнуло. Здається, вони мило обговорювали не фашистів, а інших німців, німців-колоністів, які жили в цьому степу з катерининських часів. І таким тоном, ніби вони ось прямо зараз підуть до цих колоністів відбирати м'ясорубку.

Кузьмук перегорнув свій зошит із записом знахідок і гірко засопів. Слава Мозолевського манила і його. Товста Могила не так й далеко звідси. А є - намистина, перстень, бляшки та шматок фібули. Або греки жили бідно, або ми погано копали. Або навпаки, все цінне викопали раніше. Або ще просто не знайшли прихованого, захованого. Храм якийсь не розграбований Афродіти, Діоніса або тієї богині, яку новий викладач вічно називав Трьохликою. Повинен же у неї бути храм, раз це богиня. А той, кривозубий, виявився досить цікавим співрозмовником, тільки от не завжди зрозуміло було, про яку конкретно епоху він говорив - ось партизани якісь дивні. Які саме? І, що найцікавіше, а коли? Тут же степ, особливо не сховаєшся. І не схоже було, щоб кривозубий начитався чогось сучасного чи там надивився. Немов він сам там був, так розповідав, мовляв, жерти хотілося, спати та воші заїдали. А вбивати - то не страшно, вже зовсім не страшно.

Або начитався, але брав участь в бойових діях, може, афганець або в блакитних касках служив, цього теж не можна виключати. Але як етнографічне джерело він дуже цінний, про місцеве сімейство гончарів розповів, дотепер горщиками-мисками торгують, про афериста, який людей лякав кінцем світу, але не зараз, а на початку XX століття. За аферистом потім гналися мало не до Дніпропетровська нинішнього, шкода, що не наздогнали. І ще багато чого іншого, на зразок захопливого життя породистих свиней в колгоспі та агрофермі. Наболіло, мабуть, у співрозмовника. А ось що за людина кривозубий - неясно, в будинку прибрано, та схоже, що він один живе: по центру підметено, а по кутках пилюка, павучари під стелею з блюдце завширшки, вгодовані, килимок не першої молодості, зелений такий. На стіні, правда, фото в рамочці - кривозубий з якоюсь жінкою і жінка ніби як у весільній сукні, але жіночої статі в будинку тільки сіра кішка, на підвіконні вилизується. Удівець, швидше за все.

Тоді зрозуміло, чому Олеся з ним зустрічається, хоча естетичні уподобання у неї могли бути й краще. Але з іншого-то боку - не старий ще, будинок свій, автономне опалення, господарство. А Олеся в останні два дні зачастила в село. Ну, це їх особиста справа. Але все одно щось дивне в ньому є. А що саме - незрозуміло. А чому з ним Іван Карпович спілкується - так він і сам такий же характером, споріднені душі, що називається. Але чому місцеві стороною обходять? Дивно навіть, десятий день вже тут копаємо - а їм все одно. Ні бійки, ні пиятики, ні спроби сперти намет. Ось кривозубий цікавиться, але він же один такий цікавий. Та й інтерес у нього діловий якийсь. Ніби сподівається на щось або чекає. Вичікує, якщо точніше.

Кроки цієї ночі чули всі - шурх, шурх, ніби хтось ноги волочить по землі. Але на ранок як і раніше не було ніяких видимих слідів. І на кургані так само стояв кривозубий. Що йому тут треба? Навіщо він за нами стежить? Тут же немає нічого цінного, магнітола - і та не першої молодості. Табір не на його приватній ділянці. О, Іван Карпович його в свій намет повів. Може, потім пояснить, що тут робиться і хто шарудить. Тому що це не звірі, чітко чути, що двоногий ходить. Ось тільки цікаво - спочатку кроки були, потім кривозубий приїхав, і зараз приїхав, он там його агрегат стоїть. Ой не першої молодості велосипед, незрозумілої марки - всі деколі обдерті, перефарбований автомобільним лаком, з китичками на гріпсах. Зазвичай такі китички різнокольорові та веселять малолітнього їздця, але тут китички були чорними, довгими та навівали думки про не те кінський хвіст, не те скальп. Дурня, звичайно, але все одно схоже. Іванчук підійшов ближче. Підслуховувати, звичайно, некультурно, але іноді потрібно, тим більше вони таки не шепочуться.

- Ще ні. І ти казав, що тут чисто.

- Було чисто, - а це вже кривозубий відповідає, - навесні точно було. А зараз теж нічого так.

- А ходить хто? Другий раз чути вже. І це тобі нічого так чи мені. А їм?

Іванчук відскочив. Викладач теж в курсі цього ходіння. І, здається, знає, про що йде мова. Або про кого. Чорт, він помітив!

- Та ти заходь, ми не кусаємося, - Іван Карпович запросив цікавця пальцем і швидко штовхнув в намет.

- Зрозумів, хто ходить? - кривозубий говорив спокійно, як про погоду.

Відпиратися не було потреби.

- Скіфи? - Іванчук підозрював, що з тим перснем справа нечиста, з нього ж шарудіння почалися.

- Ні, не вони. І не греки. Вони вже заспокоїлися, вже тоді. Свіженькі лазять, на зразок брата голови або там Титаренко. Їм і року немає.

- Це що, жарт?

Кривозубий хитнув головою.

- Це що, тут буде набіг зомбі?

- Ні, не зомбі. Вони мізків не їдять. Вони все їдять.

Ну не буває такого. Серед білого дня балакати про ходячих мерців з усією серйозністю може тільки псих. Але ходив хто?

- Ну від Титаренка можна було очікувати, він вічно всякою поганню цікавився, - підтакнув Іван Карпович, - на кшталт чаклуна був. А брат голови чому?

- Бо втопився. Його потім ледве впізнали, втричі роздувся.

- Так, так. Ви кажете, що дві людини вели погане життя і тому після смерті стали ходячими мерцями?

- І життя, і смерть. З Титаренком таке було - якби я тіла не бачив, не повірив. Він старий був, на літо кімнати всяким приїжджим здавав, а так один жив. Ну ось у квітні десь наші комуняки пішли Титаренку пайок нести, щоб він за них голосував. А у нього двері закриті, вікна запнуті серед дня, і він їх так послав, що на іншому кінці села чутно було. Ніч сидів тихо, наступного дня сидів тихо, а потім сусідка двері штовхнула випадково, а вона всередину і відкрилася. Лежить собі Титаренко на підлозі горілиць, у нього всі кишки виїдені. Ох вона закричала!

- Він що, демона викликав?

- He знaю. І знати не хочу. У нього ж цей зошит був з усякою чортівнею, я в неї й не дивився, в грубку відразу кинув.

- А звідки він її взяв? - Іванчук не втримався. Хоч розмова як у фільмі жахів, але що, хтось ось прямо у двадцять першому столітті чаклував?

- Від діда успадкував. Там родинонька ще та була, добре, що той Титаренко в молодості чимось хворів, шо у нього дітей бути не могло. У них через одного чаклуни народжувалися.

- Так у нього ж церковне прізвище, значить, якийсь предок священиком був. - Хіба так може бути? - Іванчук трохи розбирався в ономастиці.

- Студент, ну ти як маленький, - кривозубий усміхався, - все можливо. І прізвище поміняти теж можна, щоб ти знав.

- Так, а тепер у мене питання - якщо це правда, то чому ви двоє про це знаєте?

Кривозубий зітхнув. Іван Карпович закурив, збираючись з думками. І тут Іванчук і побачив - тіні. У них двох однакових тіні. Не силует людський, а на кшталт мішка, безформна така.

- Побачив? Ми такими народилися. Ми їх відчуваємо.

- Ви люди чи хто? - Іванчук дуже хотів уточнити, а то раптом співрозмовники теж не проти покуштувати людського м'ясця?

- Люди, молодий чоловіче. Благословенні Трьохликою люди, - Іван Карпович протер окуляри хустинкою.

- Ким? - кривозубий аж здивувався.

- Тут колись греки поклонялися такої богині, у якій було три обличчя. Її називали Гекатою, - пояснив Іванчук. Він ще не забув всю цю античну міфологію, хоч і не любив її особливо, - покровителька відьом, нічних кошмарів і чаклунства.

- Примітивно, але зрозуміло, - засопів Іван Карпович, - і благословила вона деяких людей ще за життя на захист свого поселення.

- А після смерті що з цими людьми буває? - десь Іванчук про таке читав або чув.

- Ходимо, поки новий, такий як ми, не народиться і не приб'є назовсім, - кривозубий теж вирішив закурити та тепер шукав свою пачку по кишенях.

- На жаль, це плата за довге життя і славні битви, - викладач розвів руками в майже комічному жесті.

- Не призовників не питали! - кривозубого аж смикнуло. Здається, у нього життя було важче.

- А нам, звичайним людям, що робити? - Іванчук почухав потилицю.

- Поки нічого, не патякати, його слухатися, - кривозубий показав на Івана Карповича, - і скажіть своїй заложній, що я не дільничний, людей не шукаю і ту людину не знаю, він не тутешній.

- Кому? - Іванчук не зрозумів, але це йому не сподобалося.

- Олесі вашій. Дістала вже мене до печінок.

- На жаль, це так. Вона дійсно заложна. Була студенткою в вісімдесятих роках, у мене колись вчилася, а потім її влітку знайшли біля дороги - шия зламана і нічого більше. Ось десь тут і знайшли, - знову розвів руками Іван Карпович.

- Вона що, померла? - це пояснювало, чому її немає ні в яких соціальних мережах.

- Саме так, вона - заложна душа. Тепер ту людину шукає. Років тридцять вже шукає, а знайти не може. Тут же траса, багато всяких їздить. Якби місцевий був, вона б уже заспокоїлася давно.

- Вона ж на другий курс перейти не може, - підтакнув Іван Карпович, - але ми тут розсілися, а греки самі себе не викопають і звіт про практику не заповнять.

- У мене свиня голодна, - відкланявся кривозубий.

Іванчук побрів до розкопу. Дурниці, абсурд, дешевий фільм жахів. Але тіні дійсно не були людськими. І кроки були. І навіть пояснення про Олесю було логічним. Тільки от цікаво, чи всю правду сказали ті двоє? Наскільки вони сильні та чи можуть допомогти? А ще згадалося, як ще називають цих «благословлених людей» - вроджений упир. А упир також називається вампіром. Стрьомно якось. Раптом зжеруть разом з тими мерцями? Або кров вип'ють? Це тобі не сучасні книжкові вампірчики з гламурними блискітками від сонячного світла, Іван Карпович допомагав залізну шафу тягти на другий поверх і навіть не захекався, а кривозубий і так все життя тяжко працює.

На табір опускалася ніч, верещали цвіркуни, десь мукала корова, а по магнітолі передавали якусь попсу. А біля багаття сидів кривозубий і намагався відкрити складаним ножем банку бичків в томаті. Банка трималася. Щось має статися. Має.

- Шо вирячився?

Іванчук не відповів. Йому дуже не хотілося відбиватися від мерців лопатою. Або людина просто хоче поговорити? А ножик у нього такий, що слона зарізати можна. З намету вийшов Іван Карпович зі своїм стратегічним згущеним молоком. Кузьмук облизався, але надії були марними - його ніхто пригощати й не збирався. Олеся підозріло дивилася на розкоп, ніби звідти міг хтось вилізти. Хтось на коліні заповнював звіт, хтось чистив інструменти, хто вже дрімав. Звичайне людське життя, через день повинно б бути багаття - посвята в археологи. Хоч би все це виявилося безглуздим складним жартом для практикантів. Адже може ж таке бути? Ось минулої практики до розкопу пластмасовий череп динозавра підкинули, прямо як справжній. Іван Карпович особисто і підкидав. Ох сміху було, коли на черепі цінник виявили. І тепер - підмовив місцевого за якісь гроші полякати оригінально, а мерці - це насправді хтось із практикантів. Але тіні. Для такого потрібна комп'ютерна графіка, але її ж не було. Справжні тіні, справжні люди? І навіщо місцевому ночувати не у себе вдома, а в чужому таборі, навіть не в наметі, а так, на землі, на килимку? Для правдоподібності? Але у нього ж будинок, господарство, свиня, яку треба годувати. Значить, правда.

- Що, сьогодні? - Іванчук не втримався від тихого запитання.

Кривозубий знизав плечима. Мовляв, розумій, як знаєш. Іван Карпович тільки зітхнув. Цікаво, він що буде робити? Теж лопатою відбиватися або якось чаклувати? Або з флобера стріляти? У нього є, Кузьмук бачив. Такий, цивільний, слабенький, тільки й користі, що гуркіт.

Табір вкладався спати. Кривозубий сидів, впершись руками в коліна, спиною до багаття. Досвідчений, знає, що не можна дивитися у вогонь і відразу навколо - нічого не побачиш. Чиркання і вогник цигарки видали Олесю біля розкопу. Викладач довго рився у своїй сумці, але все-таки вийшов з намету. Але в руках у нього була звичайна туристична сокирка, облізла, не першої молодості, але гостра. Так, шумом небіжчиків не налякати. І знову кроки - шурх, шурх. І інші кроки - важкі.

І він побачив - людину в клаптиках старомодного сірого костюма, з розпоротими грудьми від горла до паху, нитки звисали з роздертого шва, грубих стібків після розтину в морзі. І порожнина була порожньою - ні серця, ні легких, ні шлунка, ні кишківника. Або мрець розгубив їх по дорозі сюди, або їх хтось забрав. А ще мрець крутив головою в різні боки, як сліпий. Хтось закричав, теж побачив. Тільки ще одного, роздутого мало не втричі, білястого, безстатевого, з якого риби неабияк об'їли м'які тканини - очі, щоки, ніс, вуха і поласували статевими органами.

Кривозубий нарочито повільно розкрив ніж і пішов назустріч потопельникові. Той позадкував. Іванчук крутив головою на всі боки, прикидаючи, як би швидше добігти до лопати чи ножа. Ой, інструменти далеко залишили, на іншому кінці табору, а ніж в іншому наметі, а там як раз цей, розпоротий стоїть. І туди ломиться. А там засіли Льоха та Рудий, вони обидва не бійці, відмінники, мати їх. Може, здогадаються відбиватися тим, що є, а може, і знепритомніють. Звідкись збоку вискочив Максименко з лопатою, молодець, зрозумів. Він у нас наче завгосп, за інструменти відповідає. Ой, ой, а розпоротий зовсім не сліпий, лопату вирвав і здається, збирається Максименка жерти. Іванчук зрозумів - здер футболку, сунув в багаття і жбурнув палаючий шматок тканини назустріч колишньому чаклунові. Раптом він тепло чує? Розпоротий підняв голову, і пика у нього була ґрунтовно перемазана кров'ю, чорною в тьмяному світлі. Звідкись праворуч в бік мертвого врізалась сокирка, ламаючи ребра і збиваючи його на землю. Іванчук вхопив лопату і додав розпоротому по голові, розбиваючи череп і зриваючи гнилу плоть з жовтих кісток. Повинно ж хоч це допомогти, в кіно працювало.

- У кашу рубай, не дай піднятися! - гаркнув Іван Карпович, орудуючи сокирою не гірше лісоруба.

Кривозубий і потопельник зчепилися в смердючий клубок і дерли один одного на частини, судячи зі звуків. Упир намагався вирвати ворогові горло, мрець - скрутити супротивнику шию. Але слизька шкіра і гниле м'ясо успішно заважали обом - ні вкусити як слід, ні вчепитися міцно. Іванчук рубонув навмання, молячись всьому відразу - викладач і без нього зможе, а тут підмога ще й як потрібна! Під лезом чавкнуло, як бруд по осені. Потопельник закляк. Зі спини у нього висунувся обліплений нутрощами кулак і заходив в дірі вперед-назад, розширюючи рану. Іванчук вдарив мерця по ногах, побоюючись покалічити союзника.

Кузьмук і Рудий разом з викладачем добивали Титаренка, киркою та саперною лопаткою. Олеся бігала навколо і тикала відлетілі шматки мерця палаючою гілкою. Шматки шкварчали та смерділи. Упир вивернувся з-під потопельника, відпльовуючись і кашляючи. Іванчук врізав роздутій туші між лопаток, неабияк забризкався сам. Упир допомагав як міг, ліва рука у нього не діяла. Зламав? Вивихнув? Потім з'ясуємо, потім, зараз рубаємо і ріжемо. Рубаємо і ріжемо, як женці на полі - поки копу снопів не зажнеш - не розігнешся.

Щось змінилось. Що? А, сонце сходить. Не відволікаємося, рубаємо-ріжемо. А нікого вже різати - насправді в бруд мерців порубали, з землею змішали. Все. Перекур. Шабаш.

А що в таборі робиться - Максименко живий, чутно, як лається, хоч і крові багато втратив. У наметі ось така діра, Льоха як на початку бою втратив свідомість, так тільки зараз до тями прийшов, дивиться дико навколо. Олеся як завжди, хоч і дивно, що нам допомогла, а не їм, Іван Карпович намагається медичну допомогу надавати, добре, що бинтами запаслися, як на війну. Кривозубий поруч стоїть, чекає своєї черги. І інструменти загиджені. І звіт по практиці став жертвою неупокоєних істот - затоптали, гади.

- І як ми це пояснимо? - Кузьмук відтирав лопату піском від падла та дивився на всіх вовком.

- Я ж у вас, ваша ясновельможність, практику і приймаю, - раз Іван Карпович так когось назвав, значить, нічого страшного не сталося.

- А він в зомбі не перетвориться? - Іванчук не витримав, не кожен день твого одногрупника мерці кусають.

- Ні, зомбі не буває, - пробурчав кривозубий, дивлячись в очі потерпілому студентові, - його собака вкусила, велика така зла собака, сіра така, у тітки Варки на ланцюзі сидить, не можна її нікому гладити, вона погана, але з щепленням.

- Собака, - повторив Максименко.

- Гіпноз, мабуть, - пробурмотів Кузьмук.

- Тут фельдшер є? - Іван Карпович абияк наклав пов'язку, що давить на роздерте зап'ястя студента і протер окуляри дивом уцілілою хусточкою.

- Є, є. І укол від правця теж у неї є, - кривозубий зашкутильгав до села, - я її зара розбуджу.

- От і славно. Зараз усіх підлікуємо, відпочинемо трошки, завтра взагалі багаття, а потім ви два тижні будете копати, а я, Многогрішний Іван Карпович, страждати від ваших звітів.

Щоб вподобати цю частину, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.

Вподобати!
Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.