Описова частина

Дуже давно, коли примітивні сапієнси тільки-но навчилися генерувати літаючих крокодилів, а кількість авторів на платформі становила 3800 осіб, тобто у 2025 році, я спробував провести дослідження платформи.

Шкода, але мені так і не вдалося нашкребти нормальної вибірки. А деякі акаунти, отримавши пропозицію пройти опитування, відправляли мене в бан — Блох їм суддя. Тож буду робити висновки на основі тієї вибірки, яку маю, — 81 респондент.

Чи достатня ця потужність для достовірних результатів? Хотів би сказати, що так, але похибка перевищує 10% — таке дослідження не стали б публікувати в жодному пристойному науковому журналі. Тішуся, що на Аркуші повно еротики, тож він не належить до пристойних.

Пам'ятайте: усі нижчевикладені статистичні результати слід сприймати радше як тенденції. Висвітлювати їх я буду за структурою цієї великої науки:

спершу подивимося на описові результати (частки);

а потім — на інференційні (залежності й впливи).

Вйо до нулів!

Стать:

І ось, після семи місяців очікування, можна винести аргументований вердикт щодо співвідношення статей на платформі:

Жінки: 51,9%

Чоловіки: 46,9%

Інша відповідь: 1,2%

Гадаю, це свідчить, що жінки поки не захоплюють Аркуш. Чи можна вірити цим результатам? Враховуючи, що вони майже один в один відтворюють співвідношення статей в Україні, то так, можна.

Вік за категоріями:

12–17 — 4,9%

18–34 — 50,6%

35–44 — 25,9%

45–59 — 17,3%

60+ — 1,2%

Порівняно з віковою структурою населення України, на Аркуші малувато молоді й людей віком 60+. Ну, ясно: одні заліпають у ШІ-контент у TikTok, а другі — у ШІ-контент у Facebook.

Освіта за категоріями:

Науковий ступінь — 3,7%

Вища — 77,8%

Повна середня — 11,1%

Професійно-технічна — 6,2%

Базова — 1,2%

Тут, за винятком частки людей із науковими ступенями, усе типово. А ось докторів філософії трохи більше, ніж за колючим парканом ноутбука, — 3,7% проти 0,5%.

Сімейний стан:

А ось тут програємо, пани та пані інтроверти. Навіть з урахуванням молоді до 18 років, частка неодружених на Аркуші більша, ніж в Україні.

Неодружені/незаміжні — 56,8%

Одружені/заміжні — 40,7%

Інша відповідь — 2,5%

Що характерно, неодружених хлопаків значно більше, ніж дівчат, — 65,8% проти 47,6%. Чоловіки становлять 54,3% від усіх неодружених. Чому так? Чекаємо ваших листів із теоріями на поштову скриньку редакції.

Населений пункт за категоріями:

Село / селище міського типу — 14,8%

Невелике місто до 50 000 мешканців — 8,6%

Місто середнього розміру (50 000–250 000) — 17,3%

Велике місто (250 000–1 млн) — 27,2%

Дуже велике місто (понад 1 млн) — 32,1%

Як бачимо, імовірно, третина аркушан — із Києва, Харкова, Одеси та Дніпра. Тенденція до накопичення самвидавних письменників у великих містах добре узгоджується з розподілом за зайнятістю: у лідерах сфери культури/медіа та інформаційних технологій/інженерії, які тяжіють до великих культурних і виробничих центрів.

Зайнятість за сферами (їх багато, тому обмежуся лідерами):

Культура/медіа/мистецтво/прикладне мистецтво — 22,2%

Інформаційні технології/інженерія — 16%

Освіта — 9,9%

Навчання та маркетинг/комунікації — по 8,6%

Не працюю — 6,2%

Приватне підприємництво та медицина — по 4,9%

Якщо чесно, я був здивований, що умовна сфера культури очолила цю своєрідну профспілку з таким відривом. Ні, наче все логічно, але я думав, що буде більше освітян, підприємців, менеджерів і тимчасово безробітних.

Творчий шлях

Пишу худліт...

До року — 12,3%

1–3 роки — 27,2% (за час анкетування я вже встиг перейти до цієї групи!)

3–7 років — 19,8%

Більше 7 років — 40,7%

Якось я вже писав, що у Штатах саме сім років минає від першої публікації до першого бестселера.

На Аркуші я...

До пів року — 37%

Від пів року до 2 років — 34,6%

Більше 2 років — 28,4%

Новачки в лідерах, що, напевно, ілюструє швидкий приріст авторів за останній рік — на цілу тисячу!

Кількість підписників:

до 30 - 48.1%

31-59 - 24.7%

60-99 - 9.9%

100-199 - 12.3%

понад 200 - 4.9%

Зазначу, що ці результати сумнівні, адже вибірка була рандомізована, а не пропорційна, тож анкету заповнило забагато авторів з топу. Імовірно, так сталось, бо вони часто заходять у блоги, де я й давав оголошення про опитування. Втім, добре, що для розрахунків залежностей, які будуть наступного разу, це не має значення.

Кількість підписок:

до 30 - 64.2%

30-59 - 11.1%

60-99 - 14.8%

100-200 - 7.4%

понад 200 - 2.5%

Кількість підписок у авторів з вибірки дещо менша за кількість людей, що на них підписані. Ось які вони, інфлюенсери - аби захопити чужу увагу.

Як часто Ви ставите лайки?

Майже ніколи - 9.9%

Приблизно кожному десятому твору - 27.2%

Приблизно кожному третьому - 13.6%

Приблизно половині - 16%

Майже кожному - 19.8%

Не ставлю або не читаю твори на платформі - 13.6%

Якщо ви думаєте, що лайки нічого не важать і використовуються людьми суто в цілях взаємопідписок, найімовірніше, що ні, це не так. Про це свідчить як той факт, що дуже багато людей майже або зовсім не ставлять вподобайок, так й інші кореляції, точніше їх відсутність, про які піде мова у наступному випуску.

Книг на платформі:

від 0 до 5 - 44.4%

6-15 - 39.5%

16-29 - 4.9%

30-49 - 6.2%

50-100 - 4.9%

Так, шановні блогоглядачі, можливо, більшості з вас, старожилам, у це складно повірити, але майже половина людей має до 5 публікацій.

Участь у конкурсах:

Жодного разу - 27.2%

Один чи кілька разів - 46.9%

Регулярно, якщо подобається тематика - 23.5%

Регулярно, незалежно від тематики - 2.5%

Я думав, конкурсна активність буде більшою.

Ведення блогів:

Регулярно - 4.9%

Час від часу - 55.6%

Поки що ні, але планую - 18.5%

Ні, і не планую / спробував, але більше не планую - 21%

Вважається, що блоги є гарним інструментом просування творчості. От і подивимось, наступного разу, чи є якийсь зв'язок між блогосферою і популярністю автора.

Читання блогів:

Так, регулярно - 37%

Іноді - 34.6%

Рідко - 16%

Ніколи або майже ніколи - 12.3%

Підозрюю, що остання категорія це саме ті люди, які дізнались про опитування з моїх повідомлень, а не з блогів.

Мотивація:

Планую чи вже видаю книги - 55.6%

Лише хобі, не планую видаватися - 25.9%

Інше - 18.5%

Успіхів!

Чи важлива для Вас реакція читачів на Ваші твори?

Так, дуже - 46.9%

Так, але не надто зважаю на кількість лайків і переглядів - 45.7%

Кількість переглядів і лайків не ціквить, але негативні коментарі не

хотілося б бачити - 3.7%

Зовсім не цікавить чужа увага чи коментарі до моїх творів - 3.7%

Думав, що снобів, яким фіолетово на сприйняття їхніх творів, буде більше, але радий, що помилявся. Сноби, без образ. Цікаво, що 25% тих, хто планує або вже видає книги, не дуже цікавить реакція читачів. Одному з респондентів, який планує чи видає, взагалі не цікава їхня реакція.

Основна форма читацької / творчої активності:

Мала форма - 29.6 / 35.8%

Велика форма - 23.5 / 28.4%

Рівно 50/50 - 46.9 / 35.8%

Основні жанри читацької / творчої активності (нормування у %):

Фентезі - 19 / 16.7%

Фантастика - 15 / 11.2%

Пригоди - 11.6 / 8.7%

Жахи - 11.6 / 10.7%

Детектив/трилер - 10.5 / 6.7%

Соціально-психологічна проза - 10.4 / 12%

Інше (химерна, маг. реалізм тощо) - 7.8 / 9.2%

Поезія - 7.5 / 6.7%

Нон-фікшн - 4.9 / 3.2%

Історична проза - 4.6 / 2.8%

Квір/ЛГБТ література - 4.6 / 5.2%

Фанфікшн - 3 / 4.4%

Дитяча - 1.6 / 2.4%

Редакція фіксує перевиконання плану соціально-психологічної прози на 1.6%, а фанфікшену на 1.4%. Найбільший дефіцит фіксуємо у детективно/трилерному господарстві.

Спільний вибір жанрів читацької активності (% респондетів, які поєднали жанр з іншим. Але тільки істотні перетини):

Фентезі + фантастика і пригоди (по 13.5%)/детектив (10)/жахи (7.5)

Фантастика + фентезі (13.5)/пригодн., детектив, поезія (по 8.7)/жахи (7.5)/Соц.психол. (6.25)

Жахи + фентезі і фантастика (по 7.5), детектив (6.25)

Детективи/трилери + фентезі (10), фантастика (8.7), жахи (6.25), соц.-псих. проза та поезія (по 5)

Мене щиро здивували читачі фентезі, які майже не вказували поезію серед улюблених жанрів (лише 1 випадок на 81 чол!). Для кого Толкін писав всі ті пісні і вірші?! Виходить, для тих, хто більше полюбляє фантастику і детективи... Так чи інакше, ви тепер знаєте, які жанри можна замішати в коктейль аби це сподобалось жанровій цільовій аудиторії.

Читацькі / творчі акценти (чому ви віддаєте перевагу, що приносить найбільше задоволення чи/та привертає найбільше уваги під час читання / написання?). У набраних балах:

Сюжет, фабула - 236 / 239

Персонажі, їх взаємодії - 208 / 213

Стиль, мовні рішення - 186 / 164

Тема та ідея - 180 / 194

Загалом +- однаково, але є істотна відмінність щодо уваги до стилю, що говорить про те, що вона не випадкова (40% опитуваних дали найнижчий бал). Імовірно, читати стилістично гарні твори куди приємніше, ніж їх писати). Взагалі, трохи дивно, що письменники при написанні звертають на стиль менше уваги, ніж при читанні.

Переважний тип фокалізації (набрані бали):

Гомодієгетичний (я-наратор) — 255

Гетеродієгетичний (автор-наратор) — 218

Змінна фокалізація — 209

Множинна — 183

Не важлива — 159

Гомодієгетичний наратор відірвався на 25% від середнього по палаті, що є показовою перевагою, 32 людини віддали цьому типу фокалізації найвищий бал. Десь читав, не згадаю де, що поширення власне-непрямого мовлення і я-нараторів врятувало літературу від забуття на початку 20 століття. Напевно, це найкраща фокалізація для глибокого психологізму, який, принаймні поки що, вигідно відрізняє літературу від інших видів мистецтва.

Щоб вподобати цю частину, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.

Вподобати!
Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.