7. Вразливі велетні

Денис Безхмар давно збирався відвідати цей богом забутий, а точніше, зовсім нещодавно відкритий людиною закуток Галактики – Сектор Пилу і Газу. Дикий Захід, як сказали би пращури, якби тут були доречні поняття схід-захід. Окраїна освоєної частини Всесвіту – манлива екзотика свіжо-оприбуткованих просторів з їхніми загадками й таємницями – що може бути привабливішим для шукача пригод? Тим більше, що вередливе дівчисько Софі геть відмовилася здійснити з ним подібну романтичну подорож, а сама… А сама зараз зависала десь саме в цьому секторі, до паранорма не ходи, плануючи якусь чергову аферу… Та й нехай. Ми ж бо теж не «шиком» бриті!

Так міркував собі блакитноокий, коротко підстрижений блондин у легкому тур-комбінезоні, виходячи з метро, що доправило його з платформ космопорту до холу Квінстаунського вокзалу. Ключовий транспортний вузол, із якого лайнери вистрибували по всьому сектору, розносячи заразу розумного життя. Вокзал гудів, як розворушений бджолиний вулик, тим паче, що, крім земної раси, джанглійців, чхуні й рептилоїдів-хамелеонів, у натовпі досить часто зустрічалися представники всіляких інсектоїдних рас.

Під куполом величезного холу висіли миготливі 3D-грами гордості цього сектору – сорокаметрової туші кита в оточенні зграї двометрових скайтів-вітрильників. «Масштаб десь один до двохсот – задерши голову, припустив Ден. – Симпатично… І що ми тепер, як фахівці? Мабуть, треба знайти найближчу привокзальну корчму. Саме в таких місцях можна накачатися цілим океаном інформації… Аби тільки не захлинутись».

Винайнявши першого-ліпшого рикшу – хамелеона на флайпеді, Ден попрямував на пошуки найближчого шинку, користуючись послужливими дороговказами. Фаст-бар, невдовзі знайдений неподалік, невигадливо іменувався «Чорна діра» – з прозорим натяком на те, що тут завжди раді пригостити однойменним коктейлем. Відпустивши рикшу, Ден увійшов до бару, зайняв порожній столик і, зробивши замовлення, заходився роззиратися довкола. По залі ненав’язливим флером розливалася млосна музика, в якій Ден одразу ж упізнав одну з мелодій «Золотої книги». Ледь помітна усмішка промайнула на його обличчі. Еге ж, гарна музика швидко долітає навіть до самих околиць Ойкумени.

Його думки перервала поява в барі літнього сивуватого джентльмена в пошарпаному дорожньому комбезі.

Це був «хвіст». Ден помітив його ще на лайнері, коли той потайки кидав на нього обережні погляди. Хоча для серйозного нишпорки його поведінка видавалася занадто вже непрофесійною. Тоді хто це?

Тим часом сивий, окинувши поглядом залу, впевнено попрямував до столика Дена.

– З вашого дозволу… Якщо, звісно, не зайнято, – чемно пробелькотав джентльмен, сідаючи в крісло навпроти Дена. – Дозвольте відрекомендуватись. Джетро Принтер, астробіолог, доктор наук. А ви, пане Безхмаре, можете не представлятись. Я ще на лайнері з вами заочно познайомився.

Цієї миті офіціант-богомол приніс Денові його замовлення – коктейль «Льодовик на вулкані».

– Мені те саме, – недбало кинув науковець інсектоїдові, що терпляче чекав із планшетом у лапках.

– Обережно, доку, – посміхнувся Ден. – Коктейль міцний. Як би мені потім не довелося за вами доглядати!

– Це неважливо, – відмахнувся той, рвучко подавшись уперед. – Важливо, щоб ви мене вислухали. Я вганяюсь по Галактиці в безуспішних пошуках інвестора для моєї, можна сказати, авантюрної справи. Й ось саме це визначення і наштовхнуло мене на думку шукати серед авантюристів! І тут доля посилає мені авантюриста на прізвисько Бєс! Сподіваюсь, я не сказав нічого образливого?

– Та ні, я вже звик, що мене кличуть аферистом і шахраєм усі підряд, – спокійно відповів Ден, добряче відсьорбнувши коктейлю. – І всілякі книжкові віруси в тому числі.

– Ну, от і чудово, – радісно закивав док, ігноруючи не надто ввічливий випад у відповідь. – Тоді перейду до суті справи… Я хочу розпочати вивчення місцевої фауни. Це ж унікальний біоценоз! Гігантські живі організми, що вільно борознять міжзоряний простір. І опанували гіперстрибки! Але в тому-бо й заковика, що їх неможливо спіймати. Точніше, поки що вдається ловити лише китів, та й то – тільки корпорації «Морган ранчо». Чули про таку?

– Звісно ж чув, – задумливо відповів Ден, розтягуючи свій портативний електронний міні-кальян. – Великий гравець в енергетичному бізнесі, швидко набирає оберти. Ну і як же вони ловлять цих китів?

– Таємниця, – знизав плечима док. – Але ходять чутки, що вони якимось чином знаходять знесилених голодних особин, чіпляють силовим арканом і починають відгодовувати.

– І чим же вони їх годують?

– О, вони їх просто випасають! Кити споживають пил та газ із хмар, а також зоряну радіацію. І виробляють при цьому величезну кількість енергії. «Морган ранчо» винайшли спосіб доїти їх, через якісь свої трансформатори перетворюючи їхню енергію в прийнятні для нас форми.

Захопившись розповіддю, вчений сьорбав зі свого келиха, здавалось, зовсім не помічаючи міцності коктейлю.

– Тож ви хотіли б, щоби я придбав у них кита і дав вам його препарувати? – Ден запитально підняв брови, випустивши тонку цівку кальянової пари.

– О ні, що ви! – енергійно заметляв головою док. – Ні за які мільярди «Морган ранчо» не продасть вам і шмат плавця, чи що там у них. Це ж пряма загроза їхній монополії! А раптом хтось створить штучний генератор на тих самих принципах?

– Ну так, логічно, – погодився Ден, не зводячи очей зі співрозмовника. – Але що ж тоді ви од мене хочете?

– Є одна лазівка, – змовницьки примружився док. – Але все по черзі… Ви чули про кракенів?

– Тут іще й спрути водяться?

– Так! І це справжній бич для корпорації. Кракен виринає нізвідки й оплітає кита своїми мацаками. Пастухи, природно, відкривають вогонь. Але кракенові все – байдуже! Він просто зникає, забираючи з собою у стрибок і кита! Уявляєте?

– А не стріляти не пробували? – несподівано запитав Ден, задумливо попихкуючи кальяном.

– Та що ви! Який же пастух, склавши руки, спостерігатиме, як вовк роздирає його дійну корову?! Дійшло до того, що кожного кита почали пасти по п’ять-шість пастухів на сторожових катерах класу «ковбой». Тільки все марно. Зайві витрати. Та от нещодавно корпорація обзавелася безпілотними автоматами типу «вівчарка». Тепер на одного кита – один «ковбой» і ціла зграя «вівчарок». І ось тут ми й підходимо до суті мого задуму…

Містер Принтер зробив добрячий ковток коктейлю і, подавшись уперед, збуджено зашепотів:

– Якось я познайомився з одним пастухом, котрий, розбазікавшись, повідав мені наступне. Одного разу на його кита напав кракен. І найближча «вівчарка» моментально відкрила вогонь. А той, перш ніж зникнути з китом, випустив у неї всього один імпульс, але який! Він її розпилив, розклав на атоми, чи взагалі анігілював! Раніше кракени ніколи не відстрілювались. Не дивно, що боси корпорації не повірили жодному слову пастуха… І повісили вартість «вівчарки» на нього! Бідоласі тепер кілька років доведеться виплачувати! І тоді я йому запропонував…

Тут док нахилився майже до самої стільниці й зашепотів так тихо, що Денові й самому довелося нахилитись, щоби розібрати бурмотіння співрозмовника крізь звуки музики, що линула звідусіль.

– Якщо він шмальне по вітрильнику, тобто по скайту, одночасно імпульсом і арканом… Це, звісно, заборонено… Але бідоласі дуже потрібні гроші… Зрештою, ми можемо отримати тушу скайта.

– А що, скайти теж нападають на китів? – у тон співрозмовникові зашепотів Ден.

– Та яке там! Просто щось на кшталт риб-причеп або ж паразитів. Пастухи легко їх відганяють імпульсами… Так ось, хлопець готовий ризикнути, якщо йому сплатять вартість «вівчарки»… Щоправда, іще доведеться розжитися чималенькою вантажною баржею… Ну, для скайта.

– А який мій у тому інтерес? – наслідуючи дока, змовницьки прошепотів Ден, випустивши хмаринку пари, яка доповнила таємничість обстановки.

– Якщо ми вивчимо їхній метаболізм, а вони ж бо – одного поля ягоди… – вкрадливо продовжував Принтер, – тоді зможемо продати результати досліджень… ну, хоча б тому ж «Морган ранчо». Вони з готовністю викладуть кругленьку суму, аби тільки інформація не отримала розголосу… З вашими-бо талантами ви зможете виторгувати дуже багато! Мені ж достатньо наукового інтересу, ну і, скажімо, відсотків двадцять од вашого навару.

Здоровий глузд підказував Денові, що весь цей план божевільного вченого – чистої води ахінея. Але природна цікавість авантюриста раптом змовилася з інтуїцією професіонала, і вони дуетом заспівали: «Спробуй, Бєсе, спробуй! Воно того варте!»

***

Величезна туша кита завдовжки в декілька кілометрів, повільно й величаво пропливала в тьмяному світлі газопилової хмари, займаючи добру половину оглядового екрана в рубці баржі. Навколо гіганта, як мухи навкруг корови, роїлися чорні цятки «вівчарок». Сторожовий катер пастуха скидався при цьому на великого джмеля. Трохи віддалік, кілометрів за п’ять, на невидимому аркані дрейфувало тіло спійманої в павутиння велетенської бабки – скайта, що розчепірив усі свої вісім райдужних плавців – чи то зоряних вітрил, чи то фотобатарей.

– Гарна робота, Семе! Свій аванс ти вже відпрацював! – Принтера було не впізнати, так різко він перемінився з метушливого вченого-ентузіаста на розважливого ділка перед панеллю корабельного інкома. – А тепер – вантаж здобич до нас у черево, й одразу ж отримаєш на рахунок усю решту.

– Із задоволенням позбудуся цього тягаря! – з неприхованою полегкістю прохрипіло обличчя пастуха з екрану інкома. – Десять годин на нервах: хто раніше заявиться – ви чи патруль!

І Сем, спритно маніпулюючи арканом, пожбурив тушу скайта в розчахнутий вантажний трюм баржі, лише злегка зачепивши одним із вітрил стулку люка.

– Обережніше, Семе! Не пошкодь товар, – пробурчав док і озирнувся на Дена. А той тим часом уже влізав у скафандр, поглядаючи на показники електромагнітного й радіаційного фону в трюмі.

– Куди це ви зібралися, колего? – наполегливо поцікавився Принтер.

– Не забувайте, колего, – в тон йому відповів Ден, – що це моє придбання. І я хочу негайно його проінспектувати. Хто платить, той і замовляє музику. А ви тим часом подбайте відвести цю посудину кудись у затишну місцину. Подалі від патрулів корпорації.

І, не чекаючи відповіді, він упевнено попрямував до шлюзу вантажного відсіку.

Півкілометрова туша вітрильника, що ледь умістилась у трюмі через свої розчепірені плавці, здавалася завмерлим бездиханним трупом. Відкрита зяброва щілина скидалася на чималеньку печеру, що вела у глибини суцільного мороку. Поплескавши по твердій шкірі велетня, Ден, хвилинку повагавшись, увімкнув на наручному інкомі режим ліхтарика і ступив усередину.

Просторий коридор із рівною долівкою й похилими стінами, що переходили у склепінчасту стелю, привів Дена до якогось гроту, оцінити розміри якого не дозволяла потужність його слабкого ліхтарика. І тут стіни гроту залилися м’яким тьмяним світлом персикового кольору. Одночасно Ден відчув тупий удар просто всередині своєї голови.

«Спокійно… Триває синхронізація…»

Це були навіть не слова, а радше, думкообрази, що виникли у нього в голові. Проте авторство належало комусь іншому.

«Синхронізація завершена. Готовність – одна десята відсотка».

– Ти хто? – насторожено запитав Ден, навіть не замислюючись, що говорить усередині скафандра, не використовуючи комунікатор.

«Скайт. Він же вітрильник. У звуковому спілкуванні з вашого боку немає ніякої потреби».

«Ти живий?» – Ден змусив себе подумати, а не сказати.

«Готовність – одна десята відсотка».

«Що це означає?»

«Втрата всієї енергії, окрім аварійного запасу. Необхідна підзарядка».

«Яким чином?»

«Повільно – від зоряної радіації. Швидко – від енергетичної станції – кита».

«То ви, скайти, на них паразитуєте?»

«Кити створені для швидкого забезпечення енергією».

«Створені? Виходить, вони штучні об’єкти. Скайтів теж хтось створив?»

«Так».

«А вас для чого?»

«Вантажно-пасажирські перевезення. Скайт – міжзоряна яхта».

«І хто ж це всіх вас отаких сподобився понастворювати?»

«Інформація відсутня від початку. Закладені лише граничні параметри розумних істот, здатних зафрахтувати скайта чи кракена».

«Зафрахтувати? А я можу тебе… чи кракена?»

«Всі параметри в межах допуску. Я зафрахтований?»

«Вважай, що – так!» – Ден від такої думки відчув якусь суміш захвату й азарту. Чи це були емоції скайта?

«Як ти звешся? І куди внести платню?»

«Скайт – судно вільного фрахту. Тимчасову назву визначає тимчасовий господар».

«А кажуть, безкоштовний сир – тільки в мишоловці. Ну що ж, назву тебе «Рокфором», а там побачимо. Мене, до речі, можеш називати Бєсом, коли ніхто не чує. Своїм можна».

«Прийнято, Бєсе».

«Слухай, Рокі, а на якій відстані ми можемо з тобою спілкуватися? Ну, так, щоби я залишався твоїм господарем?»

«Від десяти до тридцяти парсеків. Залежно від насиченості простору».

«Незрозуміло, але все одно вражає… Швидкість думки незрівнянно вища за швидкість світла…»

«Вона нескінченна. Обмежена лише відстань – залежно від потужності сигналу та середовища… Увага, Бєсе! Продовження спілкування в наступні п’ять хвилин призведе до падіння енергозапасу нижче критичного рівня! Продовжити?»

«Ні-ні, малюче, – захвилювався Ден. – Вимикайся і відпочивай. Гаси світло й можеш не проводжати. Дорогу я й сам знайду. А там щось-таки вигадаємо…»

***

Біля шлюзу вантажного відсіку на Дена вже чекав Принтер.

– Ну що, ви задоволені оглядом тіла? – запитав він, допомагаючи Денові стягнути скафандр. – Коли я зможу розпочати дослідження?

– Не поспішайте, доку. Всьому свій час, – заклопотаним тоном відповів Ден. – Малюк іще живий, але в дуже глибокому ауті. Його треба добряче нагодувати.

– Нагодувати? Але як? – Принтер вирячився на компаньйона, мов на недоумка. – Ви що, пропонуєте закачати у трюм газопилову суміш із космосу?

– Ні, це малоефективно, – цілком серйозно заперечив Ден. – Потрібен кит. Розвертайте чортопхайку назад до пастуха Сема.

– То виходить, вони дійсно паразитують на китах? Звідкіля у вас така впевненість? Але навіть якщо це й так! Він же одразу втече од нас, як тільки ми його реанімуємо! – збуджено заторохтів док, енергійно жестикулюючи. – Та й як на це все подивиться Сем?

– Послухайте, містере Принтере! – повільно і з натиском промовив Ден. – Я вам, здається, вже казав щодо музики. Це раз. Скайт від мене нікуди не втече, я гарантую. Це два. А з Семом я домовлюсь. Це три… Розвертайте корито!

За пів години баржа, не встигнувши сильно віддалитись од «ковбоя» Сема з його китом, знову підпливала до громадини, що мирно дрейфувала у просторі. А в інкомі вже шаленів сам пастух:

– Знову ви?! Хто ви такі, я вас не знаю! І так із вами стільки страху натерпівся! Чого вам іще від мене потрібно?

– Спокійно, друзяко, – цього разу Ден сам спілкувався з пастухом. – Ми всього лише звичайні клієнти. Ти, либонь, не тільки пастух, ти ж іще й заправник із касовим апаратом, чи не так? Ось ми й хочемо просто заправитись і чесно розрахуватися. І навіть дещо поза касою. Чи ти відмовляєшся виконувати свої обов’язки з обслуговування клієнтів? Тоді кому я можу поскаржитися?

Схоже, слова Дена вплинули на переляканого пастуха заспокійливо.

– Не треба нікуди скаржитись. Викидайте конектори, я підберу.

– Бачиш-но, Семе, – ласкаво заворкотав Ден. – Я готовий заплатити навіть подвійний лічильник… Але за однієї умови… Нам би качнути чистого продукту… Сирцю, так би мовити… Тож відстебни на час трансформатори, га?..

– Ви що, збираєтеся… – здавалось, до Сема починало доходити, що відбувається.

– Подвійний лічильник, Семе, подвійний лічильник, друзяко…

Після недовгих вагань пастух, нарешті, з тяжким зітханням дав команду «вівчаркам» відстебнути трансформатори. Баржа підійшла до кита майже впритул, і Сем із виряченими очима спостерігав, як із черева баржі з прочиненої шпарини вантажного люка до кита простяглося вісім тонких мацаків. Потім із таким же подивом він завважив, як шалено скачуть цифри на лічильнику мегават, і те саме – на лічильнику суми до сплати.

Той самий танок цифр із кам’яним обличчям спостерігав у себе на моніторі й Ден. Коли ж цей кровопивця насмокчеться?

«Через сім секунд, – прийшла в мозок відповідь. – Шість. П’ять. Чотири. Три. Дві. Одна. Все. Готовність сто відсотків».

Сума до сплати завмерла, лише якусь дещицю не дотягнувши до п’ятисот мільйонів. «Плюс пів мільярда зверху, – приречено подумав Ден. – Та я йому за саму ловитву скайта і то менше відвалив! Оце то афера!»

– І як я це поясню хазяям? – ошелешено спитав Сем, дивлячись на лічильник енергії.

– Знаєш що, ріднесенький, – скрушно протягнув Ден. – Із чайовими в пів мільярда у будь-кого… вистачить фантазії пояснити хазяям, що кит сьогодні їв без апетиту, а тут, як на те, наплив клієнтів… Тим більше, що траса поруч… Чи ти хочеш відіграти все назад?

Згадка про суму чайових укупі з блефом щодо відіграшу повернули Семові самовладання і впевненість у собі.

– Та ні вже! Справу зроблено! Платіть, як обіцяли, і забирайтесь! І ми одне одного не знаємо!

***

– Ну, і в чому сенс цього фінансового феєрверку? – докірливим тоном вимовляв Принтер. – Ну, накачали ви його під зав’язку, і що? Я тепер боюся його навіть опромінити чимось, не кажучи вже…

– Доку, – перервав його Ден удавано винуватим тоном. – Посудіть самі. Ми підібрали знесилену, голодну, майже мертву тваринку. Я її вже приручив, навіть ім’я дав. А в мене ж давно домашніх улюбленців не було, з самого дитинства. А який він тепер мені вдячний за порятунок! А ви його хочете одразу – під ніж! Я завжди знав, що науковці – найцинічніший тип сапієнсів!

Промовляючи свою тираду, Ден зосереджено натягував скафандр.

– Псих… – тільки й зміг відповісти Принтер у спину божевільному компаньйонові, що вже крокував до вантажного відсіку.

Іще навіть не встигнувши пройти шлюз, Ден уже на всю губу теревенив із Рокфором.

«І як я зможу тобою керувати?»

«Так само, як і спілкуєшся – подумки».

«Ну, припустимо… Але паритись у скафандрі… До того ж, запас повітря обмежений».

«Нема необхідності. Всі твої біологічні потреби й обмеження мною вже відскановані. В усіх відсіках сформований оптимальний мікроклімат».

«Сім-сім, відчинися! Хазяїн прийшов!» – подумки вигукнув Ден, підходячи до закритої «зябрової щілини».

«Починаю опановувати опцію «почуття гумору», – відповів скайт.

«Правильно, давай, у житті стане у пригоді!»

Прочинений прохід цього разу мав вигляд уже не темної печери, а повноцінного шлюзу, пройшовши який, Ден опинився все в тій самій порожній залі, але вже з яскравішим світлом від стін.

«Рекомендую зняти скафандр… А то запаришся».

«О, ми вже жартуємо! – посміхнувся Ден, роздягаючись. – А ти, Року, швидко вчишся!»

Повітря у приміщенні було свіжим і чистим, але не стерильним. Відчувався якийсь ледь уловимий приємний аромат. Закортіло всістися й розслабитись, але довкола – жодного натяку на меблі. Не встиг Ден поскаржитися скайтові на це непорозуміння, як у центрі зали з підлоги почав підійматися горб, прагнучи досягнути статусу чи то трону, чи то канапи.

«Чудово, – зауважив Ден, плюхнувшись у крісло й оцінивши його м’якість та пружність. – Тільки все одно, якийсь бункер зі всіма зручностями. У тебе що, зовсім ілюмінаторів нема?»

«Можу зімітувати в будь-якій точці поверхні».

«Так уже і в будь-якій! Ану, продемонструй!»

І Ден миттєво виявив себе завислим посеред порожнього трюму баржі.

«Ти що, весь прозорий став?»

«Ні, це проєкція. Повна прозорість у космосі вб’є твій організм. Транслюється лише частина інформації в безпечному для тебе діапазоні».

«Гаразд, приймається, – задоволено кивнув Ден, ще більше розкинувшись у невидимому кріслі. – А тепер, Рокі, давай махнемо кудись, прокатаємось!»

«Куди?»

«Ну, скажімо… до найближчого кита… Тільки до дикого! Сподіваюсь, ти вже засвоїв, що тих, по яких повзають мухи, треба обходити десятою дорогою?»

«Так точно, кепе! Не звольте турбуватися!»

«Ну, тоді… Стривай! А що буде з баржею, коли ти стрибнеш?»

«У трюмі вакуум. Для початку я просто вистрибну назовні. Енергетичний сплеск буде мінімальним. Жодних деструктивних наслідків ані для конструкції, ані для людини».

«Поїхали!»

За мить Ден уже висів у міжзоряному просторі поруч із велетенською тушею дикого кита. Ось він – колос-енерговиробник. Тільки повного сил і енергії – спробуй ще наздожени та зааркань! Цікаво, а чи можна його теж зафрахтувати?

«Ні. Вони для всіх. Ними тільки користуються. Для поповнення запасів енергії».

«Авжеж, а деякі – для поповнення свого рахунку. Не зважай, тобі цього не зрозуміти. Краще скажи мені, ти чому сюди одним стрибком махнув? Що там тепер із доком?»

«Усе гаразд. Стрибків було два. Перший – дрібний. Потім – одразу сюди. Просто твоє сприйняття не встигає фіксувати».

«Ну що ж, коли все гаразд, пострибали тоді… До речі, а ти мені казав, що я можу зафрахтувати навіть кракена. Що для цього потрібно?»

«Нічого. Наказати мені, я викличу найближчого вільного, передам йому всі твої параметри…»

«Стоп, стривай… Найближчого вільного? А що, є зайняті?»

Скайт задумався секунди на три.

«Ні. Всі сто вісімдесят три кракени знаходяться в напівсплячому автономному режимі очікування».

«От і ладненько! Клич сюди найближчого! Тільки з тобою теж розлучатись якось шкода».

«Є рішення. У відсіках кракена вміщається до трьох модулів моїх габаритів. І я завжди буду поруч».

«Ох, щось мене ця казочка якось насторожує! Занадто вже все добре складається… Гаразд, чаклуй! Викликай сюди кракена, великого й жахливого!»

***

Розташувавшись усередині кракена і замовивши йому прогулянку Галактикою, Ден, начебто сам собою, мчав у невидимому кріслі пілота серед вогняних цяток зірок і кластерів, що стрімко проносилися поблизу і поважно пропливали вдалині. Він у повній мірі відчував захопливий рух об’єму, але був не в змозі оцінити всього масштабу навколишнього простору.

«Слухай-но, Ктулху, – звернувся він до кракена. – Як ти це робиш? Це ж у скільки разів більше за швидкість світла?!»

«В середньому – в триста мільйонів».

«Але як, поясни? Тільки, я тебе благаю, без фундаментальних подробиць!»

«Якщо коротко – сотня стрибків за секунду, кожний – близько однієї десятої світлового року. Ти отримуєш кадроване зображення, але внаслідок повільності твого сприйняття – все зливається в суцільний потік. До речі, дуже енерговитратний і абсолютно неефективний спосіб переміщення».

«Зате який видовищний! І не треба бурчати… Якщо заморився – давай поки що на цьому зупинимось і гайнемо до китів на заправку».

В одну мить кракен опинився на киті, обвиваючи його своїми мацаками.

«Добре, що без охорони, – зауважив Ден, озираючись навсібіч, користуючись можливістю повного огляду. – Хоча, я чув, що вам, кракенам, сам чорт – не брат! Подейкують, нещодавно «вівчарку» одним імпульсом укоськали. Тільки чому ж ви раніше не відстрілювались, а тепер почали?»

«Без пілота всередині кракен не може стріляти в об’єкт із розумною істотою. «Вівчарка» – автомат».

«Зрозуміло... Ктулху, а з пілотом ти можеш анігілювати будь-які об’єкти?»

«Розпилювати. Розривати міжатомні зв’язки. Локально. Якщо об’єкт більший за чверть моєї маси – просто залишається пробоїна».

«Ну, і це вже… порівняно з нашими пшикавками. А в поєднанні з твоєю стрибучістю… Та ще й цей ваш суперзв’язок! І як ви тільки так легко одне одного знаходите?! До речі, а ти міг би для мене знайти одну людину?»

«Образ отримано. Пошук може забрати деякий час. Усе залежить від точності локалізації».

«Ну… Давай, почни з Квінстауна. А далі – радіально розширюй пошук».

«Принцип зрозумів».

І Ктулху, відпустивши вичавленого, мов лимон, кита, стрибнув у самісінький центр газопилового сектора.

Приготувавшись до нудного очікування, Ден запихкав своїм кальяном і вигнав Рокфора назовні – розважати господаря феєричними піруетами в барвистих переливах восьми вітрил. Але не минуло й кількох хвилин, як Ктулху відшукав Софі, як і очікувалось, десь на околицях Квінстауна.

«А зв’язатися зможеш?» – запитав Ден для годиться, наперед знаючи відповідь.

«Виконувати?» – замість відповіді спитав кракен, уже звиклий розуміти хазяїна з пів думки.

«Аякже!»

В номері Софі Мунтян зателенькав зумер інкома, відірвавши її од побудови в повітрі якихось складних об’ємних схем. Прийом виклику призвів до появи звичайної картини – тривимірного зображення абонента, що сидів у кріслі. Щоправда, абонентом неочікувано виявився Бєс, а крісло під ним було вже якось занадто об’ємно-прозоро-зоряним.

Для Дена ж мить з’єднання принесла значно більший сюрприз – він начебто сам перемістився в номер до Софі. З повним ефектом присутності й можливістю розглядати всю обставу, в тому числі й схеми у себе над головою. Навіть якось ніяково! Немовби підглядаєш.

– Бєсе! Знову ти мені звалився на хвіст! – скрушно змахнула руками Софі, не звертаючи уваги на те, що співрозмовник безсоромно розглядає начебто невидиму для нього кімнату. – Ну що тобі знов од мене треба?!

– Муні, сонечко! – розплився у посмішці Ден, відкинувши вбік кальян. – Доброго часу доби! Я теж дуже радий тебе бачити! І зовсім я не збираюся лізти у твої сумнівні й… – тут він звів очі до повітряних побудов Софі, – й досить складні схеми. Навпаки, хотів тебе ненадовго відволікти од цього нудного заняття і запропонувати прогулянку Всесвітом... Серед зірок… Із вітерцем. У мене є така карета! Це буде захопливо і…

– Слухай, Бєсику! – перервала його дівчина, виблискуючи бурштиновими очищами. – Давай домовимось! Якщо мені не сподобається – ти від мене назавжди відчепишся! Я погоджуюся зараз виключно заради цього!

– Знову парі? – закивав Ден, не припиняючи всміхатися. – Ти ж знаєш, я на все згоден. Будь-яка забаганка… Тим більше, що тобі сподобається… Вибирайся кудись на орбіту. Я тебе підхоплю…

***

Збоку це було ніяк. Як можна сприймати спрута, що сновигає Галактикою велетенськими стрибками, затримуючись у кожній точці лише на кілька мілісекунд?

Але парочкою тіл, що лежали в його череві, це сприймалось як запаморочливий політ у калейдоскопі зірок.

– Це неперевершено, – з придихом прошепотіла Софі.

– Я теж за тобою дуже скучив! – розплився в лінивій усмішці Ден.

– Дурень ти самозакоханий! – Софі обдарувала Дена іронічною посмішкою. – Я про політ. Таке навіть уявити неможливо! Отже, вважай, парі я знову програла. А ти, підступний шахраю, знову скористався моєю вразливістю… Яке ж, усе-таки, диво, цей твій кракен!

– Еге ж, не те, що я, – філософськи зітхнув Ден, ховаючи посмішку. – А ще мій Ктулху здатен розпилювати матерію й робити кілометрові пробоїни в будь-яких об’єктах.

– То що, – різко обернулася до нього Софі, перервавши споглядання зіркової каруселі, – ти хочеш сказати, що це потужний бойовий корабель?

– Ще й який потужний! Ще й який бойовий!

– Денчику, ти розумієш, що це означає?! – Софі скочила з невидимого ліжка, продовжуючи карколомний політ уже стоячи. – І скільки ж їх усього?

– Ну, якщо вірити статистиці, – Бєс ліниво потягнувся за кальяном, – то десь близько ста вісімдесяти трьох… плюс-мінус.

– А скільки в Галактиці безвідповідальних бовдурів, іще гірших за тебе? – Софі говорила з непритаманним їй спокоєм і навіть якось занадто серйозно. А це вже лякало. – І хто знає, до чиїх рук потраплять ці сто вісімдесят три диво-машини смерті?! Ти уявляєш, у що це може вилитись?

– Муні, сонечко, ти, як завжди перебільшуєш… – примирливо почав Ден.

– Ні, Бєсе. Я зараз серйозна як ніколи. Хто постійно обіцяє «будь-яку забаганку»? Якщо своєю макітрою не добираєш, тоді користуйся моєю! Вважай, що це – моя найголовніша забаганка. Або розв’яжеш цю проблему, або… До ненависті – один крок, ти знаєш!

***

В кабінеті голови корпорації «Морган ранчо» запищав зумер, і господар, не вагаючись, натиснув «прийняти». Аби-кого бот-секретар однаково не пропустить.

Але посеред кабінету виник абсолютно незнайомий білявий тип із нахабною посмішкою, та ще й у піжонському зоряному кріслі.

– Доброго часу, містере Моргане!

– Хто ви і як вас пропустили? – Морган внутрішньо напружився, але зовні залишився цілковито спокійним. – Утім, я й так це взнаю. Чого вам треба?

– Хочу запропонувати вам послуги… скажімо, прибиральника, – з нудьгуючим видом викладав Ден. – Можу за символічну платню позбавити вашу корпорацію від надокучливих шкідників, таких, як, наприклад, кракени. Причому від усіх одразу.

– І чому ви вирішили, що я повірю якомусь пройдисвітові?

– Я можу легко довести вам свою компетентність. Назвіть будь-яку точку простору, з якою у вас є відеозв’язок, і я влаштую вам презентацію.

– Вельми самовпевнено, – посміхнувся Морган, починаючи підозрювати в співрозмовникові банального божевільного. – Ну гаразд, нехай буде чергова станція патруля в третьому астероїдному поясі зірки Ар-Зед-десять-сто вісімнадцять.

– Дякую за довіру. Дивіться й насолоджуйтесь, – не припиняючи всміхатися, промовив Ден і продовжив уже подумки: «Давай, Ктулху, запускай першого, ти почув куди!»

Перед Морганом, у самому центрі екрану, що транслював картинку з чергової станції, виник кракен, що загрозливо розчепірив мацаки.

Переконавшись, що Морган бачить монстра, Ден скомандував: «А тепер, Ктулху, – вірус!»

Вибух самознищення розцвів велетенською кульбабою на екрані Моргана. Так повторилося декілька разів.

– Містере Моргане, містере Моргане! – голосно заговорив Ден, намагаючись знову привернути до себе увагу. – Я, звісно, можу до нескінченності знищувати їх одного за одним, усього по десять мільйонів за штуку. Але хтозна, як швидко вони плодитимуться, і в яку суму це вам стане? Пропоную радикальніший варіант. Я знищу їх усіх! І всього лише за п’ять мільярдів!

– Не сподівайтесь на більше, ніж один мільярд, – похмуро відрізав Морган.

– Ну ось, ми вже дійшли до фази торгів! Це суттєвий прогрес! Але до повного вирішення питання тимчасово призупинимо дератизацію...

***

Скайт Рокфор повільно, на досвітловій швидкості плив у міжзоряному просторі. На стрибки з такою шаленою частотою, як у кракена, йому просто бракувало потужності. Людям, що лежали всередині та замріяно розглядали зоряне небо довкола, такий дрейф узагалі здавався нерухомістю. Це налаштовувало на неквапливі філософські роздуми.

«Не забути б відрахувати докові Принтеру його законні двадцять відсотків, – думав Ден, попихкуючи кальяновою парою. – Ні, краще тридцять – треба ж якось компенсувати нереалізований науковий інтерес… А Ктулху шкода… Якби Муні-вередуха дозволила залишити хоча б одного… – Ден повернув голову до дівчини й зустрів задумливий і лагідний погляд бурштинових очей… – А все-таки, воно того вартувало! Врешті-решт, є ще скайти, а ще є дикі кити, недосяжні тепер для Моргана. І є ще до біса зоряного пилу. Вистачить не на одне покоління…»

Щоб вподобати цю частину, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.

Вподобати!
Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.