🖊 Результати конкурсу прози та поезії VivArt! 🖊
war prose
Всі блоги

Табула раса як головний принцип фентезі

Бодісон
19.09.2023
 • Поскаржитися
 • Антинаціональний контент
 • Диверсійна діяльність
 • Спам
 • Іншомовний контент
 • Порнографія
 • Порушення авторського права
 • Інше
 • В дитинстві я любив подорожі. Одного разу, коли мені було 5, я пішов у гості до тітки, нікому не сказавши, просто тому, що мені захотілося до неї піти. Це ще було до того, коли я дізнався про небезпеку, яка причаїлася у дорослому світі. Якщо так подумати, то мою любов до подорожей вбила 110 школа в Києві. Це був мій другий клас і я потрапив у жахливу компанію. Не пам'ятаю чітко, але пара однокласників скористалися моєю любов'ю до мандрів. Ми тоді з родиною переїхали в новий район і мені подобалося його поволі досліджувати. Й ось мої однокласники покликали гуляти на ставок. Вони там мали старенький пліт, саморобний, і ми на ньому відправилися болотом, яке колись було схоже на ставок. Я не вмів плавати і ці покидьки скористалися цим. Їм було смішно знущатися з мене. З тих пір я дуже обережно ставлюся до людей. Хоча люблю їх найбільше. Парадокс.
  В якийсь момент саме фантастика стала моїм способом мандрувати. Спочатку це були подорожі нашим світом, потім по незвіданих планетах, а згодом і вигаданими світами. Фентезі стало моїм замінником подорожей. Ні за яких обставин я б не опинився в реальності в тих горах Саландії чи Ширі. Й цікавили мене лише вигадані світи.
  Зараз, коли мені вже нормально так рочків, розумію, що не всі з тих вигаданих світів були вигадані насправді. Вони лише мали обкладинку вигаданості, а в своїй суті були все ще цим самим, реальним, світом. Певній кількості авторів не бракує фантазії, проте вони лише переусвідомлюють реальний світ та надають їм іншої форми.
  Загалом, я теж так робив. Мені здавалося, що це круто. Адже я філософ, чи типу того. Давайте чесно, середньостатистичний випускник школи сьогодні розумніший за Арістотеля, який жив дві з половиною тисячі років тому. Якщо Арістотель тоді висував свою теорію геоцентричності, сьогодні цим займаються науковці. Сучасна, або нова філософія, вже зовсім про інше. Моя, наприклад, про людські комплекси, якщо коротко. Я вважаю, що ми -- це наші комплекси. Якщо ми всі позбудемося наших комплексів, то будемо однакові. Просто мішки з нейронами.
  Ще одне з моїх переконань, що розважальний продукт має бути унікальним. Примітивісти скажуть, що це означає абсолютно новим. Я ж заявляю, що унікальний читацький досвід можна подарувати й використовуючи кліше та стереотипи. Інша справа, як ти їх подаси, що спробуєш в них додати й таке інше. Унікальний читацький досвід досягається емоціями, які переживає читач разом з героями, та споглядає за унікальною пригодою, мандрівкою паперовим простором.
  "Табула раса"(лат. "чиста дошка"). Термін використовується для визначення певного моменту, коли з'являється щось унікальне й не засноване на попередніх часах. Буквально, ніколи такого не було, а тепер з'явилося.
  Чесно кажучи, у своїх творах, я ніколи не дотримувався цього принципу. З різних причин. Не було сил, не було бажання змінювати щось усталене. Досить важливо щоб твір мав формат в рамках жанру. Попри будь-які переконання, але є аудиторія і автор має розуміти для якої аудиторії він пише свій твір. Має розуміти що аудиторія любить, а що ні. Поза рамками виключно смаку. Не можна писати для однієї людини, а тим більше не можна писати для себе.
  Одна з найбільших проблем, над якою я зараз б'юся, - створення світу. Не ворлдбілдинг, а як зароджується життя у вигаданому світі. Наш світ це планета і ми знаємо, що існують інші планети, які утворилися з газу, в якому містяться різні хімічні елементи, в космосі. Але ж це наша історія. У вигаданому світі має бути своя історія. Я почав з очевидного у творі "Сяйво Аурор". Небесне світило. У нас це зірка зі своїм розумінням зірки. В давні часи різні культури по різному пояснювати небесні штуки. Сонце і Місяць це боги і таке інше. Мій пошук привів до того, що я маю розуміти - що таке всесвіт у моєму вигаданому світі і чи існує він взагалі.
  Вже який раз я наштовхуюся на думку, що ну не можливо вигадати те, чого ніколи не було. Так чи інакше все колись було. І те, що буде, теж вже було. Моя табула раса починається з існування Простору та Часу. Це настільки унікальні константи для будь-якого світу, без них нічого не може існувати. Все існує в Просторі та Часі. Не буде простору, не буде й місця, в якому щось може існувати. Не буде часу, не буде й емпіричної одиниці існування чогось. Можливо, навіть Простір існує в Часі. Без Часу не може існувати Простір. Як же це легендарно звучить:)
  Як бачимо, парадокс табула раса. Так чи інакше щось на чомусь засновано. Однак з кожного правила є виключення. Для цього принципу потрібно виокремити якісь рамки, з яких буде зрозуміло, в який момент треба перестати надихатися чимось відомим. Взяти за основу простір та час, а звідти вже вигадувати свої закони фізики. Тут потрібна дуже сильна фантазія. Тому що не можна сказати, що у моєму світі гравітація навпаки. Ні. Це все ще гравітація, яку оформив у закон фізики Ньютон, а висував теорії про те, що предмети падають, ще Арістотель. Здається, у нього в основі були стихійні елементи: вода, вогонь, повітря та земля. І кожна матерія намагалася возз'єднатися зі своїм елементом. Важке прагнуло землі, легке прагнуло повітря, гаряче - вогню, холодне - води. Якось так. Цікавий був чолов'яга:)
  І загалом це дуже складна задача. Вигадати щось замість Простору та Часу. Це справді потрібно мати божественні сили. Але навіть божественні сили мають десь існувати. Немає Простору, значить в ньому нічого не може існувати. А значить є щось в чому існує божественна сила, яка створила Простір та Час.
  Відчуваю, наче б'юся з тінню. Я не можу перемогти її, а вона мене. Адже як пишуть фантасти - Тіні мають свій власний світ, і лише певна особлива сила може дозволити одному світу впливати на інший. По суті, світ тіней залежить від небесного світила. Як казав Ейнштейн: темрява - це лише відсутність світла.
  Дякую за увагу!

  2

  Коментарі

  Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.
  Андрій Химерний
  19.09.2023 21:51
  Тут недавно один хлоп в чаті розповідав про свою магічну фізику з альтернативними видами кварків)))
 • Поскаржитися
 • Антинаціональний контент
 • Диверсійна діяльність
 • Спам
 • Іншомовний контент
 • Порнографія
 • Порушення авторського права
 • Інше
 • Увага!
  Сайт працює у режимі альфа-тесту. Про помилки пишіть Аркушу або на support@arkush.net!
  Новини
  🖊 Результати конкурсу прози та поезії VivArt! 🖊
  20.09.2023

  Слава Україні, аркушики! 🇺🇦

  От і настав час привітати переможців та учасників з результатами "IX Всеукраїнського літературного конкурсу «VivArt»"! 🥳

  ... Детальніше
  Блоги
  Привіт, осене або Блог осінніх текстівЛана Філлі
  02.09.2023
  Хто з вас любить осінь? А хто ні? А хто любить про неї писати? Перегляньте свій творчий доробок - д ... Детальніше
  Допомога 13 окремому зенітному кулеметному батальйону Мавка (Ганна Заворотна)
  12.07.2023
  Мій знайомий письменник, журналіст, фотограф, музикант, природоохоронець, політолог, кандидат політи ... Детальніше
  🇺🇦 З Днем захисників і захисниць України! 🇺🇦Аркуш
  01.10.2023

  Щира шана всім, хто зараз боронить нашу землю та наближає перемогу! Дякуємо за вашу звитяжну працю! Повертайтесь живими та неушкодженими! 💙💛

  Слава захисникам і захисницям України! ✊🇺🇦

  ... Детальніше
  Друзі, роман "Срібло і золото" закрито для редагування і доповнення. Джей Даркош
  01.10.2023
  Оновлену версію і нові глави очікуйте орієнтовно в січні. Дякую всім, хто читав, коментував і підтри ... Детальніше
  Партнер-кармаАйлін Руж
  02.10.2023
  Коли знаходиш свою людину, що в точності схожа з тобою, твоїми смаками, світоглядом, але є одне «але ... Детальніше
  Перша в друк.Мак Карсегі (Сергій Макар)
  01.10.2023
  Привіт, дорогі друзі та читачі! Книга «Рейд» йде в друк. Спершу, звичайно редактура) Насправді не ма ... Детальніше
  На Аркуші вже:
  7715читачів
  76652коментарів
  Щиро вдячні всім, хто підтримав нас переказами на рахунок!
  А також всім, хто приєднався до нас на Патреоні!
  Наші патрони
  Всі кошти підуть на розробку та розвиток Аркуша! А підтримати нас можна тут: