🐶 Розпочато авторський конкурс "Псисті теревені" 🐶
Всі блоги

Рецензія від: Тетяни Бикової

Босорка
19.06.2024
 • Поскаржитися
 • Антинаціональний контент
 • Диверсійна діяльність
 • Спам
 • Іншомовний контент
 • Порнографія
 • Порушення авторського права
 • Інше
 • Рецензія від:
  Тетяни Бикової,
  докторки філологічних наук, професорки.

  «Босорка» як вдалий літературний експеримент»
  Сучасна постмодерна українська література приваблює свого читача цікавими творчими експериментами як на рівні жанрових систем, так і композиційних, стилетвірних чи мовних художніх засобів. Кожен автор прагне виявити нові можливості українського слова, формуючи в такий спосіб одну із сучасних світових літератур з власним національним колоритом. Прикметно, що сьогодні наша література якнайшвидше засвоює світові письменницькі тренди. Автори прагнуть створити в українській площині твори мистецтва слова, які не поступаються, а деколи й перевершують іноземні аналоги. Інколи такі роботи навіть не мають за своїми характеристиками відповідних зразків у іноземній літературі та становлять оригінальне письменницьке явище не тільки у власне національній, а у світовій літературі зокрема. Таким унікальним літературним експериментом став роман «Босорка».

  Починаючи зі статистики та переліку зробленого і написаного матеріалу, викликає захоплення насамперед цікавий задум створення роману. «Босорка» — колективна літературна праця з майже 230 співавторів! Жоден українській твір не поєднував у собі таку кількість учасників. Це справжній художній проєкт, що об‘єднав багатьох творчих людей України, які прагнули розкрити свої таланти та реалізувати письменницькі можливості. Водночас це є мистецьким експериментом, викликом здатності організовуватися заради спільної мети чималої кількості творчих особистостей. Звісно, книга має перевагу й у кількості написаних сторінок — близько 3000, є найбільшим романом в Україні, що становить ще один черговий рекорд літературного твору.

  Зауважу актуальність «Босорки» поряд з можливістю бути літературним експериментом. Хтось може заперечувати потребу появи такого твору з проблематики, не пов‘язаної з висвітленням подій повномасштабної російсько-української війни, яка триває нині, однак у тому полягає й унікальність і стійкість нашої непереможної нації — за будь-яких, навіть смертельно-трагічних, обставин думати про життя, майбутнє, шукати вихід зі складних ситуацій різними засобами, навіть містичними, ірреальними. Тому героїня роману — це жінка, незвична тим, що вона є босоркою, відьмою, мольфаркою, місія якої — рятувати всіма можливими способами кожного, хто до неї звернеться.

  Відомо, здавна в українців панував матріархат: на чолі суспільства стояла мудра жінка, до порад якої всі дослухалися. Чи не є підсвідомим звернення до цієї думки ідейного натхненника та організатора літературного експерименту «Босорка» Сергія Батури, що саме в центрі українського світогляду завжди була і є жінка? Думаю, що близька до цієї істини. Саме така мудра, сильна, поважна жінка, як босорка, змогла об‘єднати навколо себе не тільки велику кількість авторів та історій про неї, а й стала своєрідною проєкцією на всю країну, власне, стала душею України, яку так не можуть розгадати наші вороги.

  Роман-печворк «Босорка» актуальний також викликом штучному інтелекту. Зараз чимало є можливостей, коли у створенні літературних текстів активно можна використати нейронну мережу. Однак ми бачимо розмаїття сюжетних ліній та підходів до розкриття всебічних рис характеру старої босорки — тут і містика, і реалізм, і горор, і гумор, і трагедія у настільки несхожих історіях, скільки може створити людська фантазія: сюжетних варіацій значно більше, ніж можна уявити, понад 250 історій! У кожній з них — вираження власного «я» автора, який несвідомо наділяє чи то босорку, чи то інших героїв власним норовом. Штучний інтелект риси характеру не відтворить у тексті, він керується здебільшого різноманітними стереотипами. Творча особистість, на відміну від цифрового розуму, може діяти нестандартно, створюючи власні інтерпретації речей і можливості для реалізації ідеї, що й бачимо в усіх оповіданнях печворку.

  Декілька слів щодо жанрової характеристики твору. «Босорка» — колективний літературний роман-печворк, що передбачив єдину спільну концепцію, навколо якої працював колектив авторів. Цей твір має основного персонажа — стару босорку Євгенію, яка мешкає в Карпатах у Старих Мухоморах, а всі події, що розгортаються у творі, так чи інакше пов‘язані з нею. Кожен учасник, незалежно одне від одного, створив власні художні світи, об‘єднані згаданими рисами.

  Роман-печворк — це «традиційний» постмодерний роман, що нагадує такі жанрові різновиди, як роман-колаж і роман-мозаїка. Між цими жанровими різновидами існує чимало спільних рис, одна з найголовніших — за допомогою художніх елементів, історій, картинок, мозаїки, клаптиків тощо створюється загальна картина світу однієї героїні — босорки Євгенії.
  Читаючи текст «Босорки», відразу починаєш працювати як науковець. Перед нами — роман-печворк, однак інші жанрові характеристики так чи інакше проступають тут. Усі вони причетні до образотворчого мистецтва — становлять собою певну гру окремих елементів. Можна було б визначити жанр твору і як колаж, однак колаж, як технічний спосіб, ґрунтується на введенні в остаточний варіант різнорідних елементів: шматків газети, елементи фотографії, графічного зображення, вироби з різних матеріалів, які у своїй сукупності дають змогу зрозуміти загальний задум створеного (як окремої кожної складової спільного інформаційного тла немає, тільки у сукупності ці шматки можуть змінювати старий зміст, надавати додаткову інформацію тощо).

  Близьким жанром до роману-печворку є роман-мозаїка. Мозаїка або фреска в образотворчому мистецтві становить собою зображення, створене з різноколірних клаптиків. На відміну від колажу — найчастіше це зображення виготовлене з одного матеріалу, приблизно однакового розміру і спрямування. Щільно приклеєні до спільної основи, ці елементи створюють єдине зображення.

  Свої наукові роздуми узагальню твердженням, що зважаючи на близькість мозаїки та техніки печворку, у художній літературі ці два жанрові різновиди можуть бути й синонімами, тому інколи такі однакові твори згадуються як приклад. Проте жанрова характеристика роману-печворк є ширшою за своїми особливостями, вона якраз і відповідає опису «Босорки».

  Печворк у перекладі з англійської (patchwork) означає «клаптикова ковдра». В образотворчому мистецтві це — спосіб зображення загальної картини з різнобарвних клаптиків. Принцип мозаїки тут зберігається: частинки різного кольору під час зшивання утворюють спільне полотно. Однак на відміну від мозаїки, ці елементи можуть бути самі по собі з готовими візерунками та навіть різною фактурою, тобто нести певну інформацію (на відміну від колажу також).

  Такий принцип роботи над художнім текстом, як з полотном, зберігається й у художній літературі. Лише клаптики становлять собою інформаційні блоки. Разом ці блоки шляхом поєднання створюють єдину тематичну «картину» світу, життєпису, сюжету або характеристику образу. Якраз це ми можемо і спостерігати у творі «Босорка», що складається з мінітекстів, історій, кожна з яких має свою структуру, жанр, композицію, зміст, характеристику і фактуру.

  Серед характеристик, які справили враження після прочитання великого тексту твору, — націєцентричність роману. Попри шалену кількість сторінок, розмаїття співавторів, усім їм вдалося витримати спільну концепцію роману — у центрі твору справжня особистість, яка має чітко окреслені національні риси. Споглядаючи за діями босорки, бачимо її ставлення до навколишньої дійсності, те, як вона оберігає споконвічні звичаї та традиції, народну культуру, уособлює в собі мудре та досвідчене покоління. Так, не все піддається загальноприйнятій логіці в оцінці її характеру, деякі дії також видаються або занадто правильними, або награними чи взагалі суперечать розумінню босорки як особистості, на яку можна рівнятися. Ні, цього не прагнуть досягти автори, змальовуючи історії та ситуації, в яких допомагає або з яких шукає вихід мольфарка. Вона насамперед людина з власними переконаннями, поглядом на життя, яка не потребує ідеалізації чи бути прикладом для наслідування.

  Босорка Євгенія — жінка з сильним характером, у якому відчувається саможертовність, сердечність, доброта і чуйність до болю та проблем інших. Саме ці особистісні риси формують її внутрішній світ, а кожен автор намагається по-своєму це втілити у тексті. У романі чітко простежується зв‘язок поколінь — босорка не зникає в небуття з її знаннями, досвідом, вона відроджується у наступному поколінню, символізуючи насамперед незнищенність української нації, та засвідчує шанс на власний порятунок.
  Отже, роман-печворк «Босорка» — найбільший жанровий літературний експеримент у сучасній українській літературі, вартий уваги як з боку широкого кола читачів, яким цікаві традиції та звичаї нашого народу, їх осучаснення, так і з боку науковців, адже твір через свої масштабні характеристики потребує розлогих наукових досліджень для утвердження нових можливостей літературного слова.

  Тетяна БИКОВА,
  доктор філологічних наук, професор

  4

  Коментарі

  Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.
  Мавка (Ганна Заворотна)
  19.06.2024 14:16
  Босорка - Євдокія "Хтось може заперечувати потребу появи такого твору з проблематики, не пов‘язаної з висвітленням подій повномасштабної російсько-української війни, яка триває нині, однак у тому полягає й унікальність і стійкість нашої непереможної нації — за будь-яких, навіть смертельно-трагічних, обставин думати про життя, майбутнє, шукати вихід зі складних ситуацій різними засобами, навіть містичними, ірреальними." Але у "Босорці" є розділи про війну
 • Поскаржитися
 • Антинаціональний контент
 • Диверсійна діяльність
 • Спам
 • Іншомовний контент
 • Порнографія
 • Порушення авторського права
 • Інше
 • Лана Філлі
  19.06.2024 15:01
  Та оце ж. Можливо, десь на чолі общини і стояла старша жінка, але це ще не матріархат.
 • Поскаржитися
 • Антинаціональний контент
 • Диверсійна діяльність
 • Спам
 • Іншомовний контент
 • Порнографія
 • Порушення авторського права
 • Інше
 • Увага!
  Сайт працює у режимі альфа-тесту. Про помилки пишіть Аркушу або на support@arkush.net!
  Новини
  🐶 Розпочато авторський конкурс "Псисті теревені" 🐶
  02.07.2024

  Слава Україні, аркушики! 🇺🇦

  Мабуть небагато людей можуть залишитися байдужими до дружнього виляння хвостом та вірного погляду тих, хто завжди готовий прийти на допомогу. Якщо вже здогадуєтесь про кого мова, то пропонуємо долучитися до нового авторського конкурсу "Псисті теревені" 🐶

  ... Детальніше
  Блоги
  Десять творчих ідей для Пані КниголюбкиАндрій Химерний
  16.07.2024
  Я тут нещодавно бачив, в коментарях під блогом, як люди бережуть і охороняють власні ідеї. Я думаю ... Детальніше
  Діана Гобой. В пошуках істиниКниголюб
  15.07.2024
  Останнім часом, я багато часу проводжу на Аркуші, читаючи невеличкі оповідання. Мене приваблює цей р ... Детальніше
  Де знайти терпіння...Moon Cherry
  16.07.2024
  Ці вимкнення світла жорстко мене сповільнюють з редагуванням... І так до останнього все роблю, але т ... Детальніше
  Блоги по Сплітачу - робота над помилками.Dmytro_Bord
  16.07.2024
  Щодо першої глави отримав декілька критичних коментатів від читачів. Усі вони були приблизно одинако ... Детальніше
  Якою буває їжа?Лана Філлі
  16.07.2024
  Привіт! У таку спеку не мучитиму ані вас, ані себе довгими викладками. Просто спитаю дещо діалектичн ... Детальніше
  Нова обкладинка до "Босорки"Nekonosan
  16.07.2024
  Вже після публікації печворку виникла думка, що обкладинка не відповідає суті нашої серії оповідань. ... Детальніше
  На Аркуші вже:
  11792читачів
  144037коментарів
  Щиро вдячні всім, хто підтримав нас переказами на рахунок!
  А також всім, хто приєднався до нас на Патреоні!
  Наші патрони
  Всі кошти підуть на розробку та розвиток Аркуша! А підтримати нас можна тут: