Фентезі

Загальновідомо у широкому колі читачів, що фантастика протягом певного часу здає свої позиції. Це видно зі статистичного аналізу публікацій. На перше місце по популярності виходить жанр фентезі. Що це таке? Чим вони відрізняються один від одного?

Здавалося б, чи потрібно розумітися на цих тонкощах? Просто бери та читай! Отримуй задоволення від мистецтва, від захопливої оповідальності, яскравої фразеології, соковитих епітетів та гостроти динамічного сюжету. Ні, треба розібратися. Я виявлю прискіпливість у цьому питанні.

Відразу ж відверто зізнаюся, що я сам не великий прихильник фентезі, як жанру. Ставлюся до нього з повагою, але не моє. Йдеться тут чисто про індивідуальний смак. Красиве та захопливе? Так. Цікаве та героїчне? Так. Будить уяву та гостросюжетне? Так. Але сам я не готовий читати фентезі щовечора, вибачте мені численні прихильники цього жанру. Нікого ні до чого не закликаю в цьому випадку, а просто описую власні літературні уподобання. При цьому спробую максимально об’єктивно роздивитися властивості жанру.

З практичного спілкування з іншими читачами мені добре відомо, що жанр фентезі дуже популярний. Чим він приваблює? Швидше за все, своєю захопливістю та легкістю читання. Після нього не приходять важкі роздуми, не залишається відчуття неповного розуміння недомовленого. Все ясно та цілком зрозуміло. Ось герої – добрі, ось їхні вороги – погані. На філософські роздуми читача зазвичай не тягне. А ось після фантастики якраз тягне. Особливо якщо ця фантастика якісна, багаторівнева за змістом.

Фентезі – сучасна казка – дозволяє читачеві почуватися героєм через відчуття співучасті в гострій та динамічній дії сюжету. Тут головне – пригоди та драйв.

Розібрався під час дії, хто герой? Ти – за нього, будь на його боці. Переживай та хвилюйся. Визначився, хто ворог героя? Будь проти нього, борись. Борись так само сміливо як основний персонаж, виявляй свої найкращі бійцівські якості. Не страшно, що ти робитимеш це вдома на дивані. У твого героя чарівний меч, лук зі стрілами чи бластер. А в тебе не менш чарівний чай з печивом, але сміливість виявляти ти маєш без усіляких знижок. Вперед! І бабусю з мамою на допомогу не кликати. Сам, все сам!

У фентезі потрібно боротися із драконами чи демонами. Які вони та чому? Вони просто є, існують і все. Ця умова є основною властивістю фентезі. Надприродні припущення не пояснюються, а утверджуються як сюжетна норма. Читач не повинен думати, чому дракони є такими? Він повинен думати про те, як їх перемогти, використовуючи зброю, яка є в наявності.

Автор повинен своєю чергою чітко пояснити правила та способи боротьби – у кожному окремому випадку та в загальному розумінні боротьби Добра зі Злом. У цьому полягає деяка наївність і дитячість жанру фентезі – не треба багато думати, а потрібно просто відчувати та співпереживати герою. Ну… це знову про особисті смаки. Не буду нав’язувати молоді свої дідові забаганки.

Ось ще одна цитата з інтерв'ю Бориса Стругацького з цього приводу: «Переважна більшість любителів читання беруть до рук книгу, щоб відволіктися, перестати думати та взагалі не бачити цей остогидлий світ. Так ми вже влаштовані». Чи можна не погодитися? Я згоден.

Порівняння фантастики та фентезі.

Як відрізнити фантастику від фентезі? Питання неоднозначне і складне, як неоднозначне мистецтво взагалі. Грань між цими поняттями розмита. Є між ними подібність – обидва ці жанри дивують і будять уяву читача через опис незвичайних подій у вигаданому світі, неможливих у повсякденному житті. За динамічності сюжету ці жанри теж мають схожість. Але є й важлива відмінність.

Фантастика має сюжет як «упакування» Ідеї, а для фентезі сюжет є самоціллю. Фентезі, використовуючи образну аналогію, схоже на круту «американську гірку». Несе розважальну функцію, використовує експресивні відчуття. Швидко з'їхав з гори, почув вітер у вухах, відчув задоволення та приплив адреналіну – ух, і все! А фантастика виконує складнішу конструкторську функцію – досліджує минуле, прогнозує майбутнє, моделює та конструює світогляд, будує філософію, препарує соціальні проблеми.

Ще раз вдаюсь до цитування з того ж джерела: «Чим відрізняється фантастика від фентезі? Фентезі це один із різновидів фантастики – сучасна, «авторська» казка, які писали ще брати Грімм, Андерсен та Євген Шварц. Казка відрізняється від наукової чи «твердої» фантастики, передусім тим, що жодні дива у казці не потребують пояснень. Пояснення там навіть не маються на увазі. Жодному читачеві казки (фентезі) і на думку не спаде питати: а як працює чарівна паличка? а чому, власне, Кощій – безсмертний? а яким саме чином чаклунка чаклує? Чаклує – і все!» На мою думку, такий аналіз допоможе розібратися у тонкощах сприйняття літератури – і мені як читачу, і мені як автору, і можливо вам, шановні однодумці.

Фантастика змушує замислитися про сенс розповіді через аналіз та асоціації, маючи це головним завданням. Вона саме пояснює цей сенс, хоч і не прямим, а художнім шляхом. Отже, якщо говорити дуже коротко – фентезі дає почуття, а фантастика – думку. Цим жанри й цінні, кожен для свого типу читача.

Щоб вподобати цю частину, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.

Вподобати!
Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.