🌟 Результати конкурсу "Аль Мор: Потраплянці до нашого світу" 🌟
Всі блоги

КРИТИКА

Джавелін Байрактарович
23.09.2022

Творчість письменника неможлива без критики. Інколи вона може поранити юного автора, але все ж це загартовує нас і робить кращими, особливо коли критика конструктивна і направлена на допомогу письменнику, а не щоб зашкодити.

Як ви ставитися до критики? Приймаєте її до уваги, просто зустрічаєте з іронічною посмішкою чи може взагалі баните?)))

Буде цікаво поспілкуватися на цю тему...

10

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.
Євген Палашинський
23.09.2022 17:43
Як людина, що неодноразово критикує твори, скажу: дуже мало людей здатні нормально реагувати на критику (особливо новачки). Перше, що виникає після критики, це бажання виправдатися (а от далі все буде ясно; ваші інтереси обмежені фантастикою,тому в не здатні критикувати любовні романи; взагалі-то я пишу для більш раннього віку роботи і так далі). Друге, навіть деструктивний коментар має свою цінність. Розумієте, як такого поняття чи точного визначення конструктивного чи деструктивного коментаря важко знайти. Можна розумними словами написати безлузді речі, а розмовною мовою чи ненормативною лексикою сказати цілком обдумані думки. Третє, коли чують досить жорстку критику у власну адресу, намагаються відзнайти помилки чи помарки в творах того, хто критикує. Це стає мотивом, щоб звинуватити критика в несвіченості, або "штрикнути" словами в стилі "ви не маєте права критикувати, бо самі пишете не краще". Останнє, банальна відсутність бажання приймати критику (опиратися на те, що іншим подобається - тому я пишу правильно; вважати, що почуті в адресу слова не мають такого уж важливого значення, і їх можна проіїгнорувати). За останні кілька років подібної діяльності, особисто мені вдалося допомогти лише двом авторам вичистити, підправити, скорегувати роботи так, як треба...без згладжувань чи вибору акуратних слів, щоб не образити авора. До війни, просили попрацювати над певними роботами, особливо над пошуками сюжетних дір та динаміки. Я попереджував, що співпраця може викликати відчуття відторгнення до моєї персони, викличе відчуття прискіплвості чи нав`язливості, зверхнього ставлення до їхньої роботи і так далі. p.s. Навіть зараз, пишучи подібний коментар, я допустив певні помилки, але це не говорить про те, що я не можу писати критику, яка здатна змінити автора, скорегувати його на більш правильний шлях. Ну, я бачу, що тут в коментарях вже досить багато людей понаписували власні думки щодо цього. Подбається, що платформа жива, розростається.
Дарія Гульвіс
23.09.2022 20:29
З першими трьома пунктами згодна, з останнім - ні, бо в кожного свій смак, і, якщо твір знаходить уже відгук у певної групи людей, то переробляти для іншої, на мою думку, затія не надто вдала. "без згладжувань чи вибору акуратних слів, щоб не образити автора" - вибачте, але те, що ви вважаєте, можна скіпнути, зветься ввічливістю) Образа - це образа, і її не виправдовують "благі наміри". Я не бачила ще, як ви критикуєте, і не буду судити за одним дописом. Але зараз я відвідую літературні курси, які веде редакторка, і потік авторів, які бажають, щоб вона сказала свою думку про тексти, не зменшується(це вже третя хвиля на курсах). Взагалі я рада бачити, що в Україні є редактори, які готові працювати навіть з новачками й при цьому не за шалені гроші) Аркуш збирає докупи цікавих людей, з якими є, про що побалакати)
Євген Палашинський
24.09.2022 09:48
я поки що на Сході країни, коли на кілька хвлин Старлінк ввімкнули для передачі інформації, маю змогузагрузити написаний розділ, не більше((( коли переможемо, повернуся до свєї активної творчої діяльності)))
Moonrise Darkness
23.09.2022 16:49
До критики ставлюся позитивно в усіх її проявах, адже це рушій прогресу для авторів (тим паче для авторів самовидаву). Подобається аналізувати і детально розбирати твори й читати критичні коментарі на прочитані книги. Навіть якщо критика зовсім неконструктивна, на мій погляд, кожен має право на власну точку зору. Краще вже найбільш жорстка і суб'єктивна правдива думка читача, ніж фальшива похвала з надією на взаємне вихваляння творів один одного. Мої твори поки що не викликали ні в кого бажання їх дуже розкритикувати (ймовірно, тому, що їх мало, а читачів ще менше). Часто читаю книги відомих письменників і підозрюю, що моїм творам ще дуже далеко до такого рівня якості й просто з часом бачу в своїй писанині багато недоліків. Конструктивна критика - шанс зробити свій текст кращим. Неконструктивна - можливість спостерігати за суперечками в коментарях, що буває доволі весело, бо письменники народ творчий та винахідливий)
Moonrise Darkness
23.09.2022 16:47
Коментар видалено автором
Лана Філлі
23.09.2022 12:38
https://arkush.net/blogs/397 якось писала про критику тут. Переважно про конкурсну критику, але загалом підхід універсальний, як на мене
Дарія Гульвіс
23.09.2022 12:29
Приймаю до уваги будь-яку критику і дуже вдячна за неї) Мої твори розраховані на максимально широку аудиторію, і якщо в людини вони викликали бажання написати відгук, то я вже рада й цьому. Редагую вже через декотрий час і максимально критично ставлюся і до свого тексту, і до самої критики, бо іноді чітко видно, що в читача є певні вподобання, а у моєму творі не було того, що він хотів побачити. Я не ставлю на меті задовольнити всіх, тому таку критику вислуховую, але далі не враховую. Іноді ж видно, що читач не зрозумів чогось з тексту, і тоді я намагаюся в новій версії прописати це вже більш чітко. У мене завжди є власне бачення твору і я редагую, тримаючи його в голові, бо купа виправлень легко може перетворити текст на мішанину, навіть якщо вони всі справді потрібні. Мені "тролі" ще не траплялися, на самосудних конкурсах бували трохи різкі коментарі, але зрозуміло, що просто людина або не добрала слів, або встала не з тієї ноги зранку) Якщо я теж встала не з того боку, намагаюся їм не писати у відповідь поки не заспокоюся, бо вийде просто взаємне поливання брудом. Я намагаюся писати критику максимально м'яко, хоча, коли потім перечитую, іноді виявляю, що це не вдалося. Навіть якщо текст мені категорично не сподобався, намагаюся знайти в ньому щось вдале і похвалити автора за це. Але іноді інші автори все-одно ображаються( Я дуже вибачаюся перед ними всіма, бо врешті-решт це всього лише моя думка в цю мить, а, може, через декілька днів я дивитимусь на цей же текст по-іншому. Раджу всім сприймати критику не надто близько до серця(у мене були настрої після сильно негативних оцінок кинути писати, тому знаю, про що кажу). Навіть якщо людина супер крутий літературознавець, це не виключає суб'єктивності. І навіть, якщо цей критик правий, що у вас у творі майже все погано, варто врахувати ці помилки і спробувати їх виправити або хоча б надалі не робити їх.
Yu Koi
23.09.2022 11:47
Конструктивна критика — цінний інструмент для кожного автора. Але є важливі фактори, що визначають шкоду й користь критики. Основне — психологічний стан автора. Якщо хтось не готовий до критики, мудрим буде вказати це на своїй сторінці, це може вберегти від зайвих страждань. Якщо автор вразливий, навіть незначна критика може зламати настрій та натхнення. Це не робить автора гіршим і не пов'язане з творчими здібностями, всі мають право на вразливість, кожен має власні межі комфорту, і не завжди вихід за ці межі є корисним. Друге — особа критика. Велика різниця, коли прийде критикувати людина, у якої тисячі книг суміжної тематики в прочитаному, і людина, що прочитала всього дві книги поза шкільною програмою. Велика різниця між читачем-медиком, який має відповідну освіту і вказує на недостовірність якоїсь травми, і людиною, яка отримала інформацію з уроку біології в школі. Це також впливає на відчуття від критики. І ще один важливий фактор — як критик висловлюється. Як не крути, всіляка критика сюжетів/характерів буде суб'єктивною, ґрунтується на особистому досвіді, тож не обов'язково є раціональною. Критика лексики та граматики, попри об'єктивність, вказує лише на якість тексту, а не твору. Коли я отримую критику, оцінюю, хто критикує та як висловлює свою думку, можу взяти до уваги, часто відчуваю вдячність. Негативні відгуки також отримувала, один був дуже неприємний, і я досі не розумію, навіщо гомофобна людина читала моїх "Дивних", якщо я чітко вказала в анотації, що не рекомендую гомофобам і чутливим особам. Можливо, є люди, які просто бажають псувати іншим людям настрій і від того тішаться 🤔 Мої правила, коли критикую: Переконуюся, що автор не проти критичного оцінювання тексту (чи вказав він це на своїй сторінці). Якщо є приємне враження, пишу про це, адже похвала є стимулом працювати більше (я залишаю подяку, можу перерахувати сильні сторони, до прикладу, "приємні живі персонажі, цікавий сюжет, динаміка"). Якщо бачу грубі помилки, сюжетні діри чи недостовірні (на мою суб'єктивну думку) події, пишу про це в приват, адже згодом автор може допрацювати ці моменти, нема причини чинити людині прикрість у коментарях. Усім бажаю конструктивної критики, що збагачує та надихає, а не засмучує 🐾
Бура Вікторія
23.09.2022 11:42
Як-не-як критика допомагає удосконалюватися, але все має свої межі)
Увага!
Сайт працює у режимі альфа-тесту. Про помилки пишіть Аркушу або на support@arkush.net!
Новини
🌟 Результати конкурсу "Аль Мор: Потраплянці до нашого світу" 🌟
21.09.2022

Слава Україні, аркушики! 🇺🇦

Витримавши невелику паузу, раді оголосити результати конкурсу "Аль Мор: Потраплянці до нашого світу"! 🌟✨
Щиро вітаємо переможців! 🥳🥳🥳

... Детальніше
Блоги
Новини Тіффані_К
27.09.2022
Доброго дня. Сьогодні сталася чудова подія. СБ знову ожив. І він буде українським. З іншої сторони я ... Детальніше
Моє оповідання на конкурс "Усмішка Богів"Олександр Молодецький
27.09.2022
Ще до повномасштабного вторгнення я задумав і майже повністю написав оповідання на конкурс РБЖ-Азиму ... Детальніше
ЗСУ та ПрометейПані Торі
27.09.2022
Доброго вечора усім, сьогодні я помітила схожість Українських захисників та Прометея. Вони як і він ... Детальніше
Літературна гра✨Євгенія Лютневська
27.09.2022
Маючи ліричний настрій, пропоную пограти в літературну гру✨ Умови прості. За заданим словом написати ... Детальніше
Моя перша книжка. КінецьKatarina Lynx
27.09.2022
Про те, що не вірю, що це усе закінчилося, я писала у главі «Від авторки», та все ж хочу поділитися ... Детальніше
Ми гайтекували-гайтекували, і скоро вигайтекуємоЛана Філлі
27.09.2022
Доброго ранку! Хай він буде таким. Як ваші успіхи в читанні та оцінюванні? Впоралися вже, чи святий ... Детальніше
На Аркуші вже:
4163читачів
22662коментарів
Щиро вдячні всім, хто підтримав нас переказами на рахунок!
А також всім, хто приєднався до нас на Патреоні!
Наші патрони
Всі кошти підуть на розробку та розвиток Аркуша! А підтримати нас можна тут: