Ефект шахової дошки

При вирішенні будь-яких життєвих завдань часом виникають труднощі, коли процес безнадійно «заходить у глухий кут». Рішення не приходить попри тривале обмірковування, «мозкові атаки», консультації. Що робити у таких випадках? Відповідь є. Змінити «точку зору» та подивитися на проблему з іншого боку.

Розглянемо один із методів сприйняття інформації, що дозволяє це зробити, а саме «погляд з іншого ракурсу». Для цього застосуємо наочне моделювання ситуації та уявимо собі таку ситуативну картинку.

Двоє людей грають у шахи за звичайним столом, сидячи на стільцях, емоційно рухають фігури та активно обговорюють гру. Ви при цьому сидите на підлозі таким чином, що шахівниця розташована до вас торцем на рівні очей. Ви бачите фігури та дошку збоку, через що не розумієте сенс того, що відбувається. І не знаєте назви фігур, правила гри, тому не можете усвідомити напруження пристрастей гравців. Їхня поведінка здається вам дурною і безглуздою. Ви схиляєтеся до думки, що гравці навмисне «вдають розумників» і навіть кепкують з вас.

І ось ви таки наважуєтеся розібратися, що до чого, і встаєте з підлоги, дивитеся на дошку зверху. Тобто змінюєте ракурс погляду на те, що відбувається, «точку зору». Перед вами відкривається шахове поле з чорними та білими клітинами, розташування фігур на ньому набуває значення. Але осмислення гри ще приходить. Ви ставите питання, і вам пояснюють назви фігур та правила гри.

І лише в цьому випадку ви починаєте розуміти азарт учасників. Однак вам ще далеко до з'ясування складності шахових комбінацій, гамбітів, ендшпілів та інших хитрощів гри. Усвідомлення шахової гри як високого мистецтва прийде лише з досвідом та навчанням. Гравці в шахи стають вашими друзями, а сама гра стає цікавою та захопливою.

Дивно, чи не так? Для усвідомлення сенсу того, що відбувається, потрібно лише піднятися з підлоги та поставити кілька питань. Всього лише…? Чи легко це зробити?

Про що свідчить така ситуація? Яку закономірність вона ілюструє? А йдеться тут про те, що існує сенс розв’язувати складні життєві проблеми, використовуючи «погляд з іншого ракурсу». Можна асоціативно уявити собі шахівницю або лабіринт, які зовсім по-іншому виглядають зверху. Можна уявити будь-яку іншу ілюстрацію, яку підкаже ваша фантазія. Важливо, щоб вона наочно показувала зміну «кута зору». У ілюстративній ситуації ми змінюємо кут зору фізично, але в практиці – психологічно, технологічно, адміністративно чи організаційно.

Такий метод добре підходить для розв’язання задач зі складними алгоритмами, коли взаємозв'язки між предметами та процесами не очевидні з першого погляду, але розкриваються в іншому вигляді при зміні точки зору.

Як легко змінити кут зору фізично! Просто підвівся з підлоги та подивився зверху… Але при вирішенні життєвих завдань це потрібно робити в плані зміни сталих психологічних форм і стереотипів, звичних людських взаємин, затверджених та відпрацьованих технологій. А це зробити вже не так просто. Інертність мислення – перший супротивник нового.

Виникають додаткові питання. Хто і на якій «підлозі» сидить у конфліктах усередині трудового колективу, при судовому розгляді, у політичному протиборстві, у сімейних сварках чи навіть у простій суперечці? При цьому важливо ще й визначити, хто повинен «встати» і поміняти точку зору, а кому і так добре? Хто в житті той нетямущий спостерігач «шахової дошки збоку»? Ваша думка неправильна чи ви чудово граєте свою шахову партію? Як це визначити? Що переможе, власні амбіції чи критичний погляд?

Адже найістотнішим моментом, що мотивує зміну точки зору, є почуття власного нерозуміння чи нерозв'язності проблеми. Сумнів у своїй правоті, самокритика, самоперевірка – ось головний стимул для того, щоб «підвестися з підлоги». Тож спробуймо це зробити, гросмейстери!

Щоб вподобати цю частину, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.

Вподобати!
Щоб залишити коментар, необхідно зареєструватись на сайті або увійти, якщо ви вже зареєстровані.